Jelentett az OTP –okosabbak lettünk, de maradt a bizonytalanság
Ma hajnalban tette közzé 2021 negyedik negyedévére vonatkozó jelentését az OTP. Alapvetően ez egy kifejezetten nagy hír és az árfolyamban jelentős hatásokat kiváltó adatsor szokott lenni, most azonban rendkívüli időket élünk az orosz-ukrán háború miatt. Ennek ellenére nagyon sok fontos információval gazdagodhattunk most, és nem feltétlenül csak az eredménysorokra érdemes most gondolnunk. Több kérdés azonban nyitva maradt, ezek megválaszolása továbbra is a piac feladata marad, ma is látjuk majd a befektetők válaszait az árfolyamon keresztül.
Kiváló eredménysorok – válság nélkül erős működés
Ha a tavalyi év utolsó negyedévének számait nézzük, kifejezetten optimisták lehetünk. A bankcsoport 362,4 milliárdos bevételszintet ütött meg, ez 18 %-os növekedés az előző év azonos időszakához képest. Az adózás előtti eredmény soron 121,1 milliárd forintos pluszt láthatunk három hónap leforgása alatt, ami régebbi adatokkal összehasonlítva is kiváló eredmény – igaz, némileg elmaradt az elemzői konszenzustól.
Összességében így a 2021-es évben 456 milliárd forintos adózott eredményt ért el a nagybank, ami közel 1630 forintos EPS-t (egy részvényre jutó eredményt) jelent. A jelenlegi árfolyamnak ez közel a 16 %-a, így nem igazán kérdés, hogyha eltekinthetnénk az orosz-ukrán válság hatásaitól, akkor nagyon olcsónak számítana az OTP a profittermelő képessége alapján.
Jól hozott az ukrán és az orosz leány
A háború miatt kiemelten érdemes megnézni az adatokban az orosz és ukrán leánybankok teljesítményét, valamint azt, hogy mekkora részét teszik ki az anyabank tőkéjének. 2021 egészében az ukrán leány 39 milliárdos profitot hozott, míg az orosz leányvállalat hasonló, 37,6 milliárdos eredményt szállított. A tavalyi egész éves adózott eredmény 16,8 %-a jött a háborúban érintett felek országában működő bankokból, ami tagadhatatlanul nagy arány, nélkülük az EPS 1355 forint lett volna tavaly.
Annak ellenére, hogy az ukrán leány szállított több profitot az OTP számára, a saját tőkéje jóval elmarad az oroszétól. Előbbi saját tőkéje 160 milliárd forint, utóbbié 241 milliárd forint volt. A saját tőke alapvetően az adott vállalat vagyona, a mérlegfőösszegből a kötelezettségeket levonva kapjuk meg az értékét. Így hipotetikusan (persze sok egyéb körülmény lehet anyabanki részről) ha eltűnne a két leány, akkor az 401 milliárdos saját tőke csökkenést jelentene. Ez részvényenként 1431 forintos saját tőke csökkenést jelentene, egyértelmű tehát, hogy nagyon nem mindegy, hogy hogyan alakul a háború az OTP számára.
Nyitva maradt az osztalék kérdése
Az OTP menedzsmentje kifejezte az orosz-ukrán háború jelentette bizonytalanság jelentős hatását a bankcsoportra. Ennek egyik része az volt, hogy a menedzsment elhalasztotta némileg a döntést az osztalék kifizetésével kapcsolatban, de alapvetően a 2019-es és a 2020-as évek után lekötött 190 milliárdnyi osztaléktömeg kifizetését indokoltnak tartja. A 2021-es év utáni osztalék kérdéses azonban, de még márciusban döntés fog születni erről.
A bizonytalanság ebben a kérdésben tehát megmaradt, jelzésértékű is lesz majd az igazgatóság javaslata az osztalék kapcsán. A részvényárfolyam szempontjából sem elhanyagolható ez a kérdés, hiszen a korábbi árazásokban benne lehetett a rendkívül nagyon magas osztalék reménye is.
Jöhet részvényvisszavásárlás?
Nem kaptunk információt azzal kapcsolatban, hogy várható-e saját részvény visszavásárlási program az OTP esetében az árfolyam zuhanása miatt a bank szabad pénzeszközeiből. A koronavírus okozta zuhanás során bevetette ezt az eszközt az OTP az árfolyam védelme érdekében, kérdés, hogy most is fog-e majd vele élni a menedzsment. Ugyanúgy érdemes lesz a következőkben figyelni a menedzsment esetleges részvénytranzakciójára, hiszen a jelentés közzététele után erre már van lehetőség.
Ez a két hatás esetlegesen a pozitív oldalon hathat az OTP árfolyamára, ami kétségtelenül örömteli lenne a részvényesek számára. Az alapvető hangulatváltozást ugyanakkor valószínűleg nem is teljesen egy hasonló program, vagy a jelentés számai indíthatják el, hanem az orosz-ukrán konfliktus megnyugtató rendezése felé tett lépések. Sajnos ilyenek jelenleg nem igazán vannak, így továbbra is a nagy volatilitás lehet a megszokott az OTP részvény esetében.
https://www.bet.hu/newkibdata/128684307/220304_IFRS_egyedi_szukitett_015.pdf https://www.portfolio.hu/bank/20220304/erotol-duzzad-az-otp-igy-kell-nekimenni-egy-valsagnak-530907
Címlapkép forrása: Shutterstock