Rendkívüli Hírek:

2024 november 24

Elképesztő, amit a nyersolaj piacán látunk – öngólt rúghat Amerika?

Az olajárak kedden több, mint 7 százalékot gyarapodtak és ezzel 2014 óta nem látott szintekre emelkedtek. Közben a nyersolaj tartalékok felszabadításáról szóló globális megállapodás nem tudta megnyugtatni az Oroszország ukrajnai inváziója által okozott ellátási zavaraival kapcsolatos félelmeket. Az Amerikai Egyesült Államokat és Japánt is magába foglaló Nemzetközi Energia Ügynökség tagjai megállapodtak abban, hogy 60 millió hordó nyersolajat bocsátanak ki tartalékaikból, hogy megpróbálják elfojtani az árak hirtelen emelkedését. Azonban ennek a kibocsátásnak a híre szinte meg sem mozdította a piacokat. Nem véletlen hiszen az adott mennyiség kevesebb, mint egy napra lenne elég, ha a globális olajfogyasztást nézzük. Egy dolgot ért el a kijelentés, mégpedig, hogy felnagyította a piac félelmét, hogy a kínálat nem lesz megfelelő a növekvő zavarok fedezésére. A Brent olaj 104,97 dollárra emelkedett a keddi kereskedési időszak alatt, ezzel 7 dolláros gyarapodást könyvelhetett el. A WTI még erősebb teljesítményt mutatott a maga 7,69 dolláros nyereségével. A keddi napot 103,41 dolláron zárta. 2020 novembere óta nem volt ilyen nagy ugrás egy napon belül.

(www.shutterstock.com)

Több mozgatórugó is hatalmas erővel táplálja a ralit

az Egyesült Államok által bevezetett szankciók Oroszországgal szemben nem érintették az energiaszektort, de a kereskedők félnek az orosz hordók kereskedelmétől. Ez nagy engedményeket eredményez az orosz hordókon és szigorítja a más típusú nyersolaj kínálatát. Az invázió elakadni látszik Kijevnél, az orosz erők élelmiszer- és üzemanyaghiányokkal küzdenek, illetve az alacsony morál is nagy kihívást jelent. Az olajpiacok keddről szerdára, a kereskedési időszak zárása után tovább mozogtak. A szerdai nyitás ezért sokkal magasabban történt. Jelenleg, ami nagy hatással volt erre az elmozdulásra az az Amerikai Ásványolaj Intézet kijelentése volt, mely szerint a nyersolaj tartalékok több, mint 6 millió hordóval estek az almúlt hetekben. A félelem tehát tovább nő. Az árakra eddig is nagy hatással volt már a félelem. Az emberek tartanak attól mi lesz, ha az oroszok nem szállítanak több olajat, illetve gázt. Félhetünk attól is, hogy a háború megzavarhatja az ellátási rendszereket. Ehhez társul még az is, hogy a kínálat egyszerűen nem tudja felvenni az iramot.

(www.shutterstock.com)

A világ és az OPEC álláspontja

Maersk, a világ legnagyobb hajózási társasága megállította az Oroszországból jövő, illetve oda tartó konténerek mozgását, míg Nagy-Britannia megtiltotta minden orosz kapcsolattal rendelkező hajó belépését kikötőibe. A nagy olaj-és gázipari vállalatok, köztük a Shell is bejelentették, hogy kilépnek az orosz műveletekből és közös vállalatokból. TotalEnergies SA is, amely egy francia olaj- és gázipari társaság, kijelentette, hogy nem fektet további tőkét az orosz kapcsolataiba.

A globális olaj legnagyobb szállítója, a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete és szövetségesei, melynek Oroszország is a tagja, nem jelezte az Egyesült Államok és mások kéréseinek ellenére sem, hogy áprilisban a 400 000 hordós emelésen felül további hordókat biztosítanának a piacnak. Azonban egyes elemzők szerint, felesleges is ez felett ígérnie, hiszen az adott 400 000-es emelést sem tudják meglépni. Jelenleg is napi 800 000 hordóval vannak elmaradva az ígért szintektől, ezzel tovább fűtve az olajárakat.

(www.shutterstock.com)

A szankciók tovább emelték szerdán az árfolyamot

Az Egyesült Államok és szövetségesei által Oroszországgal szemben bevezetett súlyos szankciók valószínűleg még magasabbra fogják nyomni az olajárakat és az inflációt. Ez további nehézségeket okozhat a Fed számára miközben küzdenek a magas inflációval. A közgazdászok az energiát az infláció mozgatórugójaként látják. Abban az esetben ha az olajárak még ennél is magasabbra ugranak, azzal megfojthatják a gazdaságot. Átmenetileg, úgy tűnik, hogy az Egyesült Államok Oroszország bankrendszerével szembeni szankciói nem eredményeznek széles körű stresszt a pénzügyi piacokon. Továbbra is nagy kérdés marad, hogy mennyi orosz olajat lehet a piacról kivonni, a már amúgy is szűk kínálat mellett. Az írás pillanatában a WTI 107,50 dolláron tartózkodik, míg a Brent árfolyama éppen a 110-es határ alatt.

[cikkekembed url= „https://www.tradingview.com/chart/WTI/e9TGyQdC-The-rally-is-relentless-prices-are-well-over-100/”
options= ‘e9TGyQdC’]

„Bármi is történik az olajjal az az összes többi piacon is visszhangzik majd, annak ellenére, hogy az eddigi szankciók nem irányultak az olaj korlátozására. Korlátozzák az olajvásárlók és-finanszírozók tevékenységét,” mondta az IHS Markit Ltd alelnöke, Daniel Yergin. Hozzátette, hogy az orosz ellátás zavarokba fog ütközni, de az, hogy ezek kezelhetők lesznek-e, vagy sem, azt a további események, illetve a vevők és a beszállítók kockázatvállalási hajlandósága fogja befolyásolni.

[cikkekembed url= „https://www.tradingview.com/chart/UKOIL/MtzywWGT-Brent-Crude-oil-spikes-to-7-year-high/”
options= ‘MtzywWGT’]

Forrás: reuters.com; cnbc.com

Címlapkép forrása: www.shutterstock.com