Rendkívüli Hírek:

2024 november 19

Mélyponton a tőzsdék, egekben az olajárak

Az invázió akkor következik be, amikor a globális részvénypiacok már megbillentek a világjárvány miatti évtizedek óta magas infláció miatt. Az S&P 500 1,5%-ot esett, miközben a benchmark tovább süllyedt a korrekciós tartományba. Az index több mint 12%-kal van a január 3-i rekordzárástól. A Dow Jones Industrial Average körülbelül 500 pontot esett. A blue-chip mértéke több mint 11%-kal elmarad a rekordtól. A Nasdaq Composite árfolyama a medvepiaci nyitás után nem változott, több mint 20%-ot esett a 2021 novemberi csúcsához képest. A durva nyitás után a részvények a napi mélypontjukra estek. A Dow több mint 800 pontos mínuszban volt az ülés elején. A Nasdaq közel 3,5%-ot esett egy ponton.

A befektetők a jelek szerint a legnagyobb technológiai részvényeket vásárolják. Az Amazon, a Netflix, az Alphabet és a Microsoft mind magasabban járt – leküzdve a nap eleji meredek csökkenést. A Tesla is jócskán túljutott az ülésszak mélypontján, mindössze 0,1%-kal alacsonyabb a kereskedés. Az Apple részvényei mintegy 2,4%-ot estek.

Moszkva csütörtök éjszaka indította el a katonai akciót Ukrajnában. Robbanásokról és rakétacsapásokról érkeztek jelentések számos kulcsfontosságú ukrán városra, köztük a fővárosra, Kijevre. Vlagyimir Putyin orosz elnök Ukrajna „demilitarizálásának” nevezte az inváziót, és kijelentette, hogy Oroszország tervei között nem szerepel ukrán területek megszállása.

A NATO, a világ legerősebb katonai szövetsége megerősíti jelenlétét keleti frontján Oroszország ukrajnai inváziója után. Joe Biden elnök elítélte a támadást, és kijelentette, hogy „a világ felelősségre vonja Oroszországot”. „Egyedül Oroszország a felelős a támadás által okozott halálért és pusztításért, az Egyesült Államok és szövetségesei, valamint partnerei pedig egységes és határozott módon fognak reagálni” – mondta Biden.

A Brent globális olaj-benchmark 6,7%-kal ugrott, hordónként 103,36 dollárra, 2014 óta először lépve át a 100 dolláros szintet. Az amerikai olajbenchmark, a WTI 6,3%-kal emelkedett, hordónként 100 dollár körül járt. A földgáz ára 2,9%-kal emelkedett.

A kincstári árfolyamok emelkedtek, a hozamok pedig csökkentek, a 10 éves kötvény irányadó kamata 1,86%-ra esett, mivel a befektetők biztonságos kötvényeket kerestek. A lépés megfordította a hozamok felfutását, amely a 10 éves hozamot jóval 2% fölé vitte az ülésszak elején. Az arany határidős jegyzése 1,5%-kal unciánként 1939,80 dollárra nőtt, mivel a befektetők más biztonságos menedéket kerestek. A Cboe volatilitási indexe, a Wall Street-i félelem mérőszáma csütörtökön a 37-es szint fölé szökött, közel az év legmagasabb szintjéhez.

Csütörtökön meredeken estek az európai tőzsdék, miután Oroszország támadásba kezdett Ukrajna ellen, és a régóta fennálló diplomáciai válságot katonai konfliktusba billentette. A páneurópai Stoxx 600 több mint 3%-ot esett, ami az év mélypontja. A VanEck Russia ETF, az Egyesült Államokban kereskedett értékpapír, amely vezető orosz vállalatokba fektet be, közel 16%-ot esett csütörtökön.

„Az a legrosszabb forgatókönyv, amikor Oroszország a szeparatista régiókon túl megszállja Ukrajnát, sokkoló a részvény- és olajpiacon. A bukásnak jelentős negatív hatásai lehetnek az európai gazdaságra, ami szerényen visszafogja az Egyesült Államok tevékenységét” – mondta Kathy Bostjancic, az Oxford Economics vezető amerikai közgazdásza. „Ilyen bizonytalansággal és gazdasági visszaeséssel szemben a Fed valószínűleg csak 25 bázisponttal emeli meg az irányadó kamatlábat márciusban, de továbbra is előre lép.”

Néhány technológiai vásárláson kívül a befektetők tömegesen adtak el részvényeket. A Bank of America és a JPMorgan Chase egyaránt több mint 4,5%-ot veszített. A Boeing 3%-ot veszített. A United Airlines több mint 5%-ot esett vissza. A zöld részvények között energia- és védelmi részvények voltak. Az Exxon Mobil valamivel magasabban állt. A Lockheed Martin 1,5%-ot erősödött, a Raytheon Technologies pedig kismértékben emelkedett. A Bitcoin egyre gyengül, legutóbb 6,5%-kal 35 207,50 dollárra esett.

„A befektetőknek erős szankciókra kell számítaniuk Oroszországgal szemben, ami lelassítja a növekedést és felfelé irányuló nyomást hagy a nyersanyagárakon” – írta Dennis DeBusschere, a 22V Research munkatársa. „Az, hogy mennyi ideig tart a válság kibontakozása, meghatározza, hogy az inflációt, a pénzügyi feltételeket és a növekedést milyen mértékben érinti. Rövid távon a biztonságba menekülés azt jelenti, hogy a kincstári hozamok, a kamatemelési várakozások és a kockázati eszközök jelentősen alacsonyabbak.”

Forrás: https://www.cnbc.com/2022/02/23/stock-futures-are-little-changed-after-dow-sinks-to-its-lowest-level-of-the-year-amid-ukraine-crisis.html