2024 december 26

Csak esik és esik, most már szakad – mi a baj az OTP-vel?

A 2021-es év egyik magyar sztárrészvénye volt a legnagyobb hazai blue chip. Az OTP árfolyama novemberben még a 20 ezer forintos szintet közelítette, igaz, azt elérni végül nem sikerült. A kamatstop tavaly év végén nagy zuhanást okozott, de úgy tűnt, hogy 2022 ismét az OTP éve lehet. Az elmúlt hetekben azonban meglehetősen pesszimisták a befektetők a bankpapírral kapcsolatban, a tavaly év végi záróárfolyam alá is csökkent az OTP részvény értéke. A gyenge szereplésben a nemzetközi hangulatnak, illetve néhány országspecifikus tényezőnek is lehet szerepe. A mostani mozgás fényében viszont biztosan felértékelődik majd a nemsokára érkező gyorsjelentés szerepe.

Véget érhet az ingyen pénz kora – egyik részvénynek sem jó hír

Ha egy pillanatra félretesszük az orosz-ukrán feszültséget, általában véve a piacok legnagyobb félelme a nagy jegybankok kamatemelési terve. Az eszközvásárlási programok kivezetése folyamatban van már, a kamatok megemelése viszont már végképp a jegybanki ingyen pénz korának végét jelentheti egy időre. Pedig a szárnyaló infláció mellett igen nehéz elképzelni, hogy elkerülhető a további monetáris szigorítás ebben az évben.

Lépni fognak a jegybankok az infláció miatt, és az OTP sem jár ezzel jól (www.shutterstock.com)

Ez a tény pedig egyik részvény számára sem túl jó hír, ugyanis csökkenhet a likviditás a részvénypiacokon is, és a kamatok emelkedésével a kötvények is újra vonzóbb befektetést jelenthetnének. A nemzetközi piacok árfolyamváltozásait a hazai parketten a leginkább lekövető OTP számára is aggasztók tehát a folyamatok, és a mostani esés egyik oka is ez lehet.

Orosz-ukrán konfliktus – személyes érintettség

Az orosz-ukrán helyzettel kapcsolatban napról napra nő a feszültség. Azzal, hogy Putyin elnök elismerte a szakadár államokat, és békefenntartó egységeket küldött Ukrajnába, lényegében a legrosszabb forgatókönyvekre is bőven van esély. Egy ilyen veszély érthetően viszi mély szintekre a tőkepiacokat, és így az OTP-t is, ahogy azt a mai kereskedésben is láthatjuk, amikor is a 10 %-os napon belüli esés miatt még fel is kellett függeszteni a kereskedést az OTP részvényeivel.

Az OTP-t is lefelé húzza a háborús veszély (www.shutterstock.com)

Még inkább probléma, hogy mind Oroszországban, mind Ukrajnában van a hazai nagybanknak leányvállalata, és egy esetleges háború beláthatatlan következményekkel bírna az ottani pénzintézetek számára. Emlékezhetünk a 2014-2015 körüli orosz-ukrán konfliktusra, amikor az OTP ottani leányvállalatainál szintén adódtak plusz kockázatok és leírás is.

Országspecifikus tényezők – kockázatok és mellékhatások

A fenti, alapvetően nemzetközi piacok mozgásaiból eredő tényezők mellett van néhány országspecifikus kockázat is. Bár a december végén bejelentett kamatstop önmagában csupán néhány milliárdos veszteséget jelent az OTP számára, mégis újra egy bizonytalanságot hozott a hazai bankszektor működésébe az intézkedés. Jó példa erre, hogy már a lakáscélú pénzügyi lízingszerződésekre is kiterjesztésre került a kamatstop. Az alapvető kockázat az, hogy nem tudni, hogy esetleg milyen további, bankokat sújtó terhek következhetnek a jövőben, és ez rossz emlékeket éleszthet fel a befektetőkben a múltbéli kormány-bankszektor közötti konfliktusok kapcsán.

Bizonytalanságra okot adó tényezők vannak az ország kapcsán is

Szintén aggasztó lehet az Európai Unió Bíróságának múlt heti döntése, amely szerint nem helytálló az a magyar és lengyel kereset, amely vitatta, hogy az uniós támogatások köthetők-e jogállamisági feltételekhez. Ha esetleg forrásmegvonás történne Magyarország esetében, az visszavethetné a bankszektor számára kiemelten fontos gazdasági növekedést. Hasonló bizonytalansági faktor maga az országgyűlési választás, bármely oldal is nyeri azt, a mostani helyzetben nehéz megjósolni a bankokkal kapcsolatos politikát.

Vállalatspecifikus helyzet – lassan kiderül

A fenti hatások természetesen mind érintik az OTP-t, akár közvetetten, akár közvetlenül. A nap végén azonban kijelenthető, hogy az nyomhat a legtöbbet a latba, hogy a bank eredményességére hogyan hat mindez. Ebből a szempontból kulcsfontosságú lesz a március 4-én érkező gyorsjelentés, amely a 2021-es év utolsó negyedévéről ad majd információkat. Meglepő lenne, ha a prosperáló gazdasági környezetben rossz számokat produkált volna a nagybank, ugyanakkor a befektetők várakozásihoz képest való szereplés lesz az irányadó.

Alig 2 hét múlva jelent az OTP, sok minden eldőlhet akkor (www.shutterstock.com)

Útmutatás érkezhet a menedzsment várakozásairól is a gyorsjelentés idején, illetve többet megtudhatunk a tervezett osztalékfizetésről is. A 2019-es, a 2020-as és a 2021-es év után is most történik ugyanis majd az eddigi jelzések alapján a nyereség kifizetése a befektetők felé, ennek mértéke is okozhat elmozdulásokat az árfolyamban.