Az Egyesült Királyság gáztermelése bajban van
Az Egyesült Királyság sokkal sebezhetőbbé válhat az árfolyam sokkokra és a geopolitikai eseményekre, ha az új offshore mezőket nem hagyják jóvá és nem fejlesztik termelési mennyiségüket. Hiszen a kisebb hazai termelés azt jelentené, hogy nagyobb mértékben függenének más termelőktől. Olyan helyzetbe kerülhetnének, mint Európa Oroszországgal szemben. Abban az esetben, ha az Egyesült Királyság, továbbra is elhanyagolja gáztermelésének fejlesztést, akkor az 2030-ra 75 százalékkal csökkenhet. Az Északi-tengeren található gázmezőkbe történő új beruházások nélkül az Egyesült Királyság sebezhetőbbé válik, és áldozata lehet az olyan energiahiánynak, mint amilyet Oroszország és Ukrajna között zajló konfliktusok eredményezhetnek. További ársokkok növelnék az Egyesült Királyságban lévő folyamatos energiaválságot, ahol a gáz- és áramszolgáltatók csődbe mennek, miközben az ügyfelek megélhetési válsággal szembesülnek.
A fogyasztók számára a legrosszabb még áprilisban várható, amikor háztartások milliói kerülhetnek energiaszegénységbe, sok embernek választania kell az étkezés vagy a fűtés között. A belföldi termelés jelenleg az Egyesült Királyság gázkeresletének 47 százalékát teszi ki, 31 százalék származik az Európából, főleg Norvégiából, és 21 százalék az LNG-importból. Az ipari testület szerint, új mezőkre van szükség az Egyesült Királyságnak, hogy megakadályozzák a belföldi ellátás várható 75 százalékos zuhanását, amely akkor következhet be, ha nem hagynak jóvá új mezőket.
Geológiai felmérések szerint továbbra is rengeteg mező maradt érintetlenül. Az ilyen mezők becslések szerint elegendő olajat és gázt tartalmaznak ahhoz, hogy 10-20 évig fenntartsák a termelést.
A gázárak mindenhol toronymagasan állnak
Már nemcsak Európa szenved hiányban és a magas gázárak okozta nehézségekben. Az amerikai földgáz árak múlt hét csütörtökön a kereskedési időszak utolsó fél órájában elszabadultak. A lépés zavarba ejtett számos piacfigyelőt, akik nehezen tudták megmagyarázni, mi okozhatta ezt a kiugrást. A válasz az alacsony volumenű akcióban rejlik. Ezek a jelenségek egyre gyakoribbá válnak, bár általában nem a csütörtökön tapasztalt ugrás mértékében. Azonban, ha megnézzük nemcsak a földgáz ára, amely kimagasló teljesítményt mutat, hanem a nyersolajé is. A jelenlegi nyersanyag válság mindkettőjük árfolyamát nagymértékben befolyásolta.
Forrás: oilprice.com; reuters.com