2024 december 25

Egy helyben a Mol – merre tovább?

A Mol részvénye alapvetően eddig nyertese a 2022-es évnek, több egyedi tényező hatására emelkedett a második legnagyobb magyar blue chip árfolyama. A lendület azonban az elmúlt napokban megtört, és úgy tűnik, nem döntötte még el az olajvállalat részvénye, hogy merre folytassa a mozgást. Néhány tényező kiemelt fontossággal bírhat erre vonatkozóan, és természetesen a technikai kép sem másodlagos szempont.

Kockázatok lebegnek a Mol felett

A Mollal kapcsolatban meglehetősen jó hírek érkeznek az utóbbi időszakban. Ilyen például a finomítói marzsok, vagy pedig az olajárak újbóli emelkedése. Ráadásul úgy tűnik, hogy a koronavírus újabb hulláma sem hoz jelentős lezárásokat. Ennek tükrében mind a kutatás-termelés (upstream), mind a finomítás-feldolgozás (downstream), mind a fogyasztói szolgáltatások üzletág viszonylag zavartalanul termelheti a profitot a részvényesek számára. Nem lehet elmenni a Mol legutóbbi akvizíciója mellett sem, a Lotos lengyel benzinkutainak megvásárlásával bőven túlteljesítette a vállalat a 2025-re vállalt célját a benzinkutak vásárlásával kapcsolatban.

Kockázat a benzinárstop esetleges hosszabbítása (www.shutterstock.com)

A fentiek alapján nem kellene feltétlenül, hogy probléma legyen a további menetelés, de jelenleg 2 kockázati tényező is hátráltathatja ezt. Az egyik maga az általánosan mostanság igen változékony nemzetközi tőkepiaci hangulat. Gondoljunk csak a tegnapi nap fordulatára, amikor a tőzsdék jelentős menetelés után végül esésben zárták a napot; bár közvetlenül nem gyakorol legtöbbször azonnali hatást, a magyar tőzsdére is rányomja a bélyegét a bizonytalanság. A másik probléma a benzinárstop lassan elkövetkezendő lejárása; nem tudni ugyanis, hogy február 15. után is meghosszabbítja-e az intézkedést a kormány. A befektetői várakozásokat nehéz becsülni ezzel kapcsolatban, de egyértelmű, hogy az árszabályozás elengedése lenne örvendetes a Mol számára.

Megtorpant az árfolyam

A Mol grafikonjára nézve nemrég még a túlvettség jeleit azonosíthattuk, ma már inkább a megtorpanás és a lefelé fordulás a jó kifejezés. Az MACD napos indikátora már eladási jelzést mutat, illetve az RSI indikátor is lefordult erőteljesen a napokban. Ugyanakkor pozitív, hogy a középső Bollinger-szalag tartja az árfolyamot egyelőre. További emelkedés esetén a 2800-as szint az egyértelmű cél, bár ehhez még vélhetően tágulnia kell a felső Bollinger-szalagnak. Ha esetleg esésnek indulna a Mol, a 2500 felett található 50 napos és 100 napos mozgóátlagok nyújthatnak először támaszt.