Elkerülhetetlen lenne a globális olajválság?
A Biden-adminisztráció készen állt eszközeinek bevetésére az olajárak emelkedésének kezelésére. „Továbbra is együtt dolgozunk a termelői és fogyasztói országokkal, és ezek a lépések valódi hatással voltak eddig is az árakra, és végső soron az eszközök továbbra is rendelkezésünkre állnak az árak kezelésére. Továbbra is figyelemmel kísérjük az árakat a globális gazdasági növekedés összefüggésében, és szükség szerint bevonjuk OPEC-partnereinket” mondta Emily Horne, National Security Council vezető igazgatója. Ez azonban lehet nem lesz elég most a változtatáshoz, hiszen a termelő országok is szenvednek a termelési mennyiségek emelésében. Hosszabb ideje húzódik már a vita Biden és az OPEC közt. Hiszen az elnök már többször is felszólította a társaságot a kínálat növelésére. Azonban felkérései elutasítással találkoztak. Komolyabbra fordult a helyzet amikor a Fehér Ház kijelentette, hogy az OPEC és Oroszország hozzájárul az amerikai munkásosztály magasabb számláihoz, és ismét ragaszkodott ahhoz, hogy a társaság emeljen termelésén. A törekvések nem váltak be és később úgy döntöttek, hogy saját kezükbe veszik a dolgokat.
A Biden-adminisztráció úgy döntött, hogy a stratégiai tartalékokból olajat fog kiadni
A következő eszköz, amelyet a Fehér Ház alkalmazott, amikor minden más kudarcot vallott, az volt hogy 50 millió hordó nyersanyagot bocsátanak ki a stratégiai kőolajtartalékból. Ez a lépés sok elemző szerint nem lesz nagy hatással az árakra. Ebben igazuk is lett. Egy kisebb visszahúzás történt a piacon, azonban ez csak átmeneti változást hozott. További kiadáson gondolkodnak. Más megoldást jelenleg nem tudnak felvetni, azonban az elemzők továbbra is szkeptikusak, hogy nem lesz ennek tartós hatása.
[cikkekembed url= „https://www.tradingview.com/chart/WTI/Z5s8e52R-Is-there-a-chance-to-stop-the-rally/”
options= ‘Z5s8e52R’]
Sajnos azonban jelenleg limitált a lehetőségek száma. Hiszen a termelők még ha akarnának sem tudnának több nyersolajat termelni a folyamatos zavarok miatt. Jelenleg nem, hogy további emelésről lehetne szó, de még az is kérdéses, hogy az eddigi 400 000-es emelést el tudják-e érni. Csak néhány tagnak, nevezetesen például Szaúd-Arábiának van szabad kapacitása a termelés további növelésére. Míg másoknak, köztük Oroszországnak is, gondjai akadtak az olajtermelés növelésével. Látható tehát, és az elemzők is alátámasztották, hogy ezen ellátási zavarok és a kereslet folyamatos visszatérése a pandémia előtti szintekre okozta a ralit. Ez valószínűleg továbbra is fűteni fogja az árakat.
Forrás: oilprice.com