2025 január 12

Sosem látott koronavírus fertőzöttségi adatok, jönnek a lezárások?

Ma is közölte a kormányzati tájékoztató oldal, hogy mik a főbb mutatók a koronavírus hazai terjedésével kapcsolatban. Az adatok meglehetősen ijesztőnek tűnnek; rekord számú új fertőzöttet azonosítottak 24 óra alatt, ráadásul a napi halálozások száma is több napja emelkedő tendenciát mutat. A leghamarabb felmerülő kérdés ilyenkor az, hogy számíthatunk-e újabb, a személyes életünket vagy pedig a gazdaságot (és így esetleg a tőzsdét) érintő lezárásokra, korlátozásokra. Bár ezt pontosan nehéz megjósolni, van néhány adat, amelyet vizsgálva bizakodók lehetünk.

Rekord új fertőzött

A mai adatközlés szerint tegnap 14890 új fertőzöttet azonosítottak Magyarországon a koronavírussal összefüggésben, ilyen magas adatra egyik hullámban sem volt még példa. Fontos mutató az is, hogy mennyi tesztből került kimutatásra ez a szám, és ezzel kapcsolatban sincsenek jó hírek. Az elvégzett tesztek közel 58 %-a volt pozitív, ilyenre szintén nem volt még precedens. Több teszteléssel tehát valószínűleg még több fertőzésre derült volna fény. Ezzel a fertőzöttek számának 7 napos mozgóátlaga is több, mint egy hónapos csúcsra ért.

Egyre nagyobb bajt okoz itthon is az omikron mutáns (www.shutterstock.com)

A fertőzések többségéért már az omikron variáns felelhet, az új mutánsra jellemző ugyanis a rendkívül gyors terjedés, annyira, hogy a delta vírust is képes volt kiszorítani az utóbbi időszakban sok európai országban.

Szintén rossz hír, hogy megállt a napi halálesetek számának csökkenése, és az utóbbi napokban növekedésnek is indult a mutató. Tegnapról mára már 85 ember veszítette életét a COVID-19 vírus miatt, ami nem nevezhető alacsony számnak. Ráadásul a fertőzöttségi adatokból sajnos következik, hogy közel nem ez a talán már 5.-nek nevezhető járványhullám csúcsa.

Vannak jó hírek

A fentiek igen riasztó képet festenek le a járványhelyzet hazai alakulásáról, azonban van néhány jó hír is. Ilyen az, hogy a kórházban ápoltak száma továbbra is csökken, tehát többen gyógyulnak fel és hagyhatják el az egészségügyi intézményeket, mint ahányan újonnan kórházi kezelésre szorulnak. Sőt, a lélegeztetőgépen lévő betegek száma is folytatja egyelőre csökkenő tendenciáját.

Egyelőre a maszkviselés szinte az egyetlen korlátozás (www.shutterstock.com)

Természetesen nem várható, hogy ilyen fertőzöttségi adatok után nem fog majd előbb-utóbb újból növekedni a kórházban ápoltak és a lélegeztetőgépen ápoltak száma. Ugyanakkor a hazai járványhelyzetben is beigazolódni látszanak azok a remények, amelyek szerint az omikron variáns jóval enyhébb megbetegedést okoz a koronavírus előző mutánsaihoz képest. Függ ez persze attól, hogy valaki a rizikócsoportok közé tartozik-e, illetve, hogy mennyi oltást vett már fel. Mindezek pedig a súlyos betegek, kórházban kezeltek, és halálos áldozatok számában is látszanak majd valószínűleg; jóval kisebb mortalitás várható az új mutánstól.

Nem várható lezárás

Ahogyan kormányzati szereplők rendre jelzik, az adatok tükrében bármikor kész lépni a kormány, ha úgy látja, hogy a vírus csak lezárások útján állítható meg. Egyelőre azonban a fő irány az átoltottság fokozása, az óriásplakátok mellett már az oltási akcióhetek is ezt a célt szolgálják. Zajlik emellett az 5-11 éves gyerekek oltása is, hogy az iskolákban rendre kialakuló gócpontok elkerülhetők lehessenek.

Az oltást látja a legjobb védekezésnek a kormány (www.shutterstock.com)

A korlátozó intézkedéseket jellemzően akkor vezetik be, amikor az egészségügy ellátóképessége eléri a határait, és nem tud a hagyományos minőségben működni több beteg fogadása esetén. Ilyen szempontból tehát leginkább a kórházban ápoltak, valamint a lélegeztetőgépen lévők száma a leginkább figyelt mutató. Jelenleg azonban mindkét szám messze elmarad például a második vagy harmadik hullámban tapasztaltaktól, sőt, egyelőre a negyedik hullám szintjét sem közelítik meg az adatok.

Márpedig ha valóban minden gazdasági hatást nélkülözve zajlik le az omikron okozta 5. hullám, akkor a magyar tőzsdét sem kell féltenünk. Korábban jellemzően előfordult, hogy a romló járványadatok miatt nyomás helyeződött a befektetők részéről a BÉT-re, most azonban ennek nem látszanak jelei. Ráadásul az, hogy egyre kisebb lezárásokat hozott az összes hullám, hosszabb távon is megnyugtathatja a befektetők. Persze csak addig, amíg nem jön egy veszélyesebb mutáns – de ez már tényleg beláthatatlan a szakemberek által is.

www.koronavirus.gov.hu