2024 november 16

Esik a BUX, gyengül a forint – betett a nemzetközi hangulat

Nem vonul be dicsőséges napként a tőzsdék történelmébe a mai nap az eddigi mozgások alapján. Az európai tőzsdék jelentősebb eséssel kezdték a napot, és az amerikai piac nyitása után úgy tűnik, a tengerentúlon sem jobb a befektetők hangulata. Mindez a magyar tőzsdére is erős hatást gyakorol, az OTP és a Mol is esik, ráadásul a forint is gyengülni kezdett.

Újra a hozamemelkedés a baj

Az általánosan rossz hangulatért leginkább az amerikai állampapírhozamok emelkedése a felelős. Mint egy korábbi cikkünkben részletesen kifejtettük, nagyon rossz hír a tőzsdék számára a kötvények hozamemelkedése, és ez rendre meg is látszik a piacokon. A kérdés, hogy hogyan tovább; vélhetően némi hozamcsökkenés, de minimum stagnálás lenne szükséges ahhoz, hogy a befektetők megnyugodhassanak.

Nem viseli jól a piac a kötvényhozamok emelkedését (www.shutterstock.com)

Nemcsak emiatt lehetnek idegesek a tőzsdék. Ahogy például az államkötvények hozama is jelzi, továbbra sem tűnt el a tartósan magas infláció; ez pedig a piacok régóta fennálló félelmét táplálják, miszerint idén nem lesz elkerülhető a kamatemelés a Fed részéről. Ha ez nem lenne elég, az orosz-ukrán konfliktus sem a legmegnyugtatóbb jelenleg, és az omikron vírusmutáns terjedése is aggodalmat okozhat még.

Itthon sincs nyugalom

Bár tegnap jelentősen emelkedett az OTP részvényeinek árfolyama, a rossz nemzetközi hangulat miatt ma újból 18000 forint alá bukott a bankpapír. A kinti tényezők mellett az elmúlt pár hét szárnyalásának további korrekcióját is jelentheti a mostani esés. Nem sokkal jobb a helyzet a Mol piacán sem, a második legnagyobb magyar blue chip már teljes egészében elveszítette a lengyel kútvásárlások miatti korábbi emelkedését, de 2600 felett tartózkodik az árfolyam. Az olajárak bár emelkednek, közeledik a február közepe, amikor lejár a benzinárstop; a piaci szereplők tarthatnak ennek a meghosszabbításától is.

Nem kímélik a magyar piacot sem

A magyar fizetőeszköz sem reagált jól a mai esésre. Sérülékeny devizaként természetes reakcióként gyengülésnek indult a forint, az EUR/HUF kurzus meghaladta a 357-es szintet. További gyengülés esetén a 360-as érték lehet ellenállás, míg az esetleges erősödést a 355-ös sávközép foghatja meg.