Enyhül az omikron fenyegetése
Hétfőn az olajárak több, mint 2 százalékot emelkedtek, ezzel elérve november közepe óta nem látott szinteket. A gyarapodásnak a motorja azon a bizalmon alapul, hogy az emberek azt remélik, hogy az új variáns korlátozott hatást gyakorolhat csak a globális igényre és a gazdaságokra. Még akkor is megmaradt a pozitív szentiment, hogy a növekvő esetszámok járattörlésekhez vezettek a légitársaságoknál. További rossz hír, hogy az omikron gyorsabban terjed, mint bármelyik covid-19 változat. Viszonylag egy ellensúlyozó hír, hogy az omikronnal fertőzött emberek többsége enyhe tüneteket mutat, legalábbis eddig. A Brent olaj 2,46 dollárral gyarapodott, amely 3,2 százaléknak felel meg. A hétfői szignifikáns mozgás jelezte a bikák erejét a piacon. A Brent 78,60 dolláron zárta a napot. Hasonló tendenciát mutat a WTI is, amely 2,4 százalékot emelkedett, és a nap végére sikerült a 75 dolláros szint fölé kerekedni. Záráskor is ott tudott maradni, 75,57 dollárnál. Mindketten november 26-a óta a legmagasabb szintekre emelkedtek. Ez volt az a nap amikor majd 10 százalékot zuhant a nyersolaj, hiszen ekkor jelentek meg az első hírek az új variánsról. A múlt heti adatok után, melyek azt sugallták, hogy az omikron enyhébb betegséget okozhat, az árak elkezdtek emelkedni. Nem véletlen, hiszen, ha enyhébbek a tünetek, az emberek nem számítanak akkora korlátozásokra, mint előtte, így az utazások mennyiségében sem várnak szignifikáns változást. Ennek köszönhetően a kereslet is megmarad, és az árak emelkedhetnek.
Az enyhe tünetek ellenére milyen kiesésekre számíthatunk?
Nagy-Britannia kormánya nem vezet be új covid-19 korlátozásokat Anglia számára 2021 vége előtt, amely jó hír, hiszen egy héttel ezelőtt az Egyesült Királyság karácsony napjától már tervezte volna az új korlátozásokat behozni. Az Egyesült Államok több, mint 1300 járatot törölt, mivel a járvány csökkentette a rendelkezésre álló személyzet számát. Ez mellett a vízi közlekedés sem megy zavartalanul. Több tengerjáró hajónak ki kellett hagyni egyes megállókat. „Úgy néz ki a termékek és szolgáltatásoknál legnagyobb kieséseket egyelőre a dolgozók karanténba vonulása okozza. Nincs elég dolgozó egyes helyeken. Jó hír azonban, hogy ez valószínűleg csak rövid távú zavargásokat fog okozni. A globális helyreállás története még mindig lehetséges a 2022-es évben,” mondta Jeffrey Halley, az OANDA elemzője. Az olajárak idén több, mint 50 százalékot emelkedtek, amelyet a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete és szövetségeseinek megszervezésével támogatott kereslet és ellátás csökkentése támogatott. Beszélgetés folytatódott hétfőn a világhatalmak és Irán között a Teherán 2015-ös nukleáris üzletének újjáélesztéséről. Irán szerint az olaj exportja volt a tárgyalások középpontjában, de eddig úgy tűnik, hogy kevés előrelépést tett az iráni szállítások növelésében.
Mire figyeljünk oda, ha most szeretnénk befektetni?
Az elemzők és befektetők nagy figyelmet szentelnek a január negyedikén esedékes OPEC+ találkozóra. Itt fog eldőlni, hogy a pandémia kezdete óta kialakított tervüket, amely jelenleg ott tart, hogy havonta napi 400 000 hordóval emeli a kibocsátást, tudják-e továbbra is tartani. A tervet addig fogják életben tartani, amíg el nem éri a kibocsátás szintje a keresletet. Január elején eldől, hogy a februári hónapra is tartható-e az emelés. Az OPEC utolsó ülésén ragaszkodott terveihez, hogy az omikron ellenére növelje a januári kibocsátást.
Japán szeretné az Egyesült államok példáját követni
Japán azt tervezi, hogy februárban hasonlóan az USA-hoz, tartalékaiból fog kiadni olajat. 629 000 hordó olajat tervez elárverezni. Ezt mind az USA által vezetett globális erőfeszítések részeként, ahol az olajfogyasztó országok az árak enyhülését szeretnék elérni. Az ipari minisztérium hétfőn közölte, hogy Japán kormánya márciusban vagy azt követően eladja a nyersolajat annak, aki a legtöbbet ajánlja érte. Hozzátették, hogy ez a tervezett kibocsátások első fordulója, és további aukciókat fognak lebonyolítani, amikor készen állnak. Nem csak Japán követi az amerikaiak példáját. Kijelentésük szorosan követi a múlt heti dél-koreai fejleményeket, amelyek szerint 2022 első negyedévében 3,17 millió hordó olajtartalékot bocsátanak ki.
Napi jelentés
Kedd reggel a nyersolaj továbbra is zöldben, és folytatja a felfele ívelő trendet. A Brent 0,56 százalékot emelkedett 78,69 dollárnál jár. Közben a WTI 0,6 százalékos gyarapodást jegyzett és 76,17 dolláron tartja magát.
Forrás: reuters.com; oilprice.com