2024 november 16

Évtizedes csúcson a magyar infláció

A KSH közleménye szerint az elmúlt egy évben az üzemanyagok, illetve a szeszes italok, dohányáruk ára emelkedett jelentősen. Az előző hónaphoz képest minden termékcsoportban gyorsult a drágulás. Legnagyobb mértékben az üzemanyagok, ruházati cikkek és a dohányáruk ára emelkedett. Az októberi adatok jelentős meglepetést okoztak: bár az üzemanyagárak masszív drágulása borítékolható volt, a számos maginflációs tétel ára tovább emelkedett. A maginflációs mutató 0,9%-kal nőtt szeptemberhez képest, így éves alapon 4,7%-kal emelkedett az index értéke. Ugyanezen a szinten állt az MNB által számított adószűrt maginfláció is.

Az infláció emelkedése folytatódik, novemberben akár a 7%-os szintet is meghaladhatja az éves szintű áremelkedés mértéke. Bár a lakossági rezsiárakat egyelőre nem befolyásolja az energiaárak száguldása, a vállalati szektor nincs védve, így a következő hónapokban beépülhet a drágulás.Mindemellett januártól kifut a jövedéki adó és az üzemanyagár-emelkedés hatása a bázisból, így mérséklődhet az árnövekedés üteme, ugyanakkor az inflációs cél elérése azonban a korábban előrejelzettnél több időt vehet igénybe. Ennek hátterében a továbbra is felfelé mutató kockázatok állnak: az expanzív fiskális politika, a folytatódó béremelések, illetve az energia- és nyersanyagárak drágulásának, valamint a kínálati oldali súrlódások fogyasztói árakba átgyűrűző hatásai.  

A vártnál magasabb infláció hazai és globális infláció, a régiós központi bankok markáns emelései erőteljes nyomást helyezhetnek a magyar jegybankra, hogy eltérjen a szeptemberi irányvonaltól a jövő keddi kamatdöntés alkalmával.