2024 december 24

Ez gyors volt – lépett is az MNB a zuhanó forint miatt!

Ahogy tegnapi cikkünkben is rávilágítottunk, az euró árfolyam 360 forint körüli szintre emelkedett, amit nagyon jelentős gyengülés előzött meg, ráadásul igen rövid idő alatt. Arra kerestünk akkor választ, hogy mi az, ami leginkább megállíthatja a forint gyakorlatilag folyamatos gyengülését; az MNB intervencióját tettük ezzel kapcsolatban a legkiemelkedőbb helyre. Úgy néz ki, hogy a jegybank valóban egyre kevésbé tolerálja a magyar fizetőeszköz hanyatlását, ennek megfelelően értelmezhetők ugyanis Virág Barnabásnak, a jegybank alelnökének ma délutáni, forintot erősítő szavai.

Csalódott előzmények

Mint ismert, a jegybank Monetáris Tanácsa még múlt hét kedden tartotta a szeptemberben esedékes kamatdöntő ülését. Ekkor az eddigi hónapokban tapasztalt 30 bázispontos kamatemelés helyett 15 bázisponttal emelte meg az irányadó rátát az MNB, így lett 1,65 % az alapkamat Magyarországon. A szigorítás tehát elmaradt a megszokottól, és a forint sem reagált ezek alapján túl jól a döntésre, folytatta az igazából már a kamatdöntő ülés előtt is elkezdődött gyengülését. Ezen az sem segített sokat, hogy a forint swapok körülbelül felének év végi kivezetésével, valamint az állampapír vásárlás lassításával egyéb eszközökön keresztül is szigorított monetáris politikáján a jegybank.

A csalódottság oka az lehetett, hogy miközben minden létező forráson keresztül az az információ érkezik, hogy még jó ideig az inflációs nyomás alatt fog szenvedni Magyarország, a jegybank mégsem szigorít kellő mértékben, mégsem lép fel elég erőteljesen a pénzromlás ellen.

Magyarország devizakötvény kibocsátása is gyengíthetett a forinton

Ráadásul a forint számára egyébként sem alakult túl jól a külső környezet. Az 1500 milliárd forint feletti értékben történő devizakötvény kibocsátás, a kormány további fiskális élénkítései mind az infláció emelkedése irányába mutatnak, ami a létező legrosszabb a forint számára. Emellett az általánosan eddig pozitív nemzetközi részvénypiaci hangulat is alaposan elromlott az Evergrande botránynak, és a (forintos eszközök számára is versenytársat jelentő) amerikai államkötvény hozamok emelkedése miatt.

Virág: folytatni fogja az MNB a szigorítást

Ebben a hangulatban érkezett ma némileg váratlanul Virág Barnabás üzenete. Az MNB alelnöke kifejtette Varsóban, hogy a jegybank folytatni fogja monetáris politikai szigorítását. Azzal indokolta a kijelentését, amire már ő maga is többször utalt: még mindig felfelé mutató inflációs kockázatoknak van kitéve a gazdaság. Szavai egyeznek a korábbi jegybanki kommunikációval is, mely 2022 nagy részére még a célsáv (3%+-1%) feletti átlagos inflációt vár.

Nyugtatja a kedélyeket az MNB

Abban nincs változás a jelek szerint, hogy továbbra is 15 bázispontokkal szigorít majd a Monetáris Tanács, Virág ugyanakkor utalt rá, hogy még egyéb, eddig nem használt szigorítási eszközök is bevetésre kerülhetnek. Ezáltal csökkent a negatív kimenetellel is járó bizonytalanság, de nőtt a pozitív kimenetellel járó – biztos, hogy másképp is szigorít a jegybank, már csak a hogyan a kérdés.

Mit szól ehhez a forint?

Túl sok új információt nem tudhattunk ma meg, de ilyen szempontból nem is ez a lényeg. Sokkal inkább az, hogy egyfajta szándéknyilatkozatot küldött az MNB, nem maradt csendben a folyamatosan gyengülő forintot látva. Kiderült most, hogy bár nem látott napvilágot inflációs adat, illetve nem történt olyan esemény, ami miatt feltétlenül szükséges volt a megszólalás, a jegybank egyik vezetője mégis tett egy forintot erősítő nyilatkozatot. A piac tehát láthatja, hogy bár az MNB-nek nincsen hivatalos árfolyamcélja, nem tolerál végtelenségig egy zuhanó forintárfolyamot.

Poraiból támadt fel a forint (www.investing.com)

Ennek következtében valóban is szépen erősödni kezdett a forint a két hónapos mélypontokról, és sikerült jelentősebben elhagyni a technikai szempontból igen veszélyes 360 feletti szintet. Nem is kis mértékben: már 357 forintot kell csak adni a devizapiacon egy euróért, ami igen jelentős napos belüli erősödésnek számít. Érdemes kiemelni azt is, hogy a technikai elemzés eszköztára szerint is túladottá vált már a forint, így ez is szerepet játszhat a kiemelkedő teljesítményben. Igazán pozitív az lenne, ha a következő héten a 355-es szintet tudná legyőzni a magyar fizetőeszköz. Újbóli gyengülés viszont igen riasztó lenne, hiszen akár szinte garantáltan a 360-as szint felett, a történelmi mélypontok közelében ragadna az EUR/HUF kurzus.

https://www.reuters.com/article/hungary-cenbank-idUSL8N2QX22S