2025 január 11

Most lehet, hogy tényleg bajban a tőzsdék

A nemzetközi tőzsdék a koronavírus járvány okozta zuhanást leszámítva szinte folyamatosan menetelnek évek óta. Ráadásul a pandémia sem sújtotta túl hosszú ideig a piacokat, ugyanis a 2020 márciusának végén elért mélypontokról is egy rekord gyorsaságú emelkedés zajlik. Még a vírust előre nem látva is nehéz lehetett elképzelni például 2019 végén, hogy az akkori árfolyamhoz képest közel másfélszeresére emelkedik az S&P500 index árfolyama kicsivel több, mint másfél év alatt. Az említett beszakadás óta néhány, kisebb korrekció történt, de általában még az sem. Jellemző volt az úgynevezett „Buy the dip”, azaz vedd meg a leszúrást stratégia. Eszerint ha a tőzsdék esnek akár csak egy napig, érdemes kapni a lehetőségen, és vásárolni – ezáltal a piacok újból emelkedő pályára állnak. Most azonban lehetséges, hogy más a helyzet, hiszen gyülekeznek a viharfelhők a piacok felett – mi jöhet ezután?

Sokszor volt már így

Érdemes megnézni egy 2021-re vonatkozó árfolyamgrafikont egy vezető tőzsdeindex mozgásáról. Az egyszerűség kedvéért a talán legjelentősebb amerikai indexeket, az S&P500-at fogjuk elemezni; de hasonló folyamatok zajlottak le akár a Dow Jones-nál, akár a DAX-nál is, ha nem is teljes mértékben. Látható, hogy többször is megingott azért idén a befektetők bizalma, de minden esetben csak igen rövid időre. Erre jó példa volt az amerikai állampapírhozamok márciusi emelkedése, Janet Yellen nyilatkozata arról, hogy kamatemelés szükséges. Ilyen volt az inflációs félelem végigvonulása, valamint az esetleg nem pozitív jegybank (EKB, Fed) üzenetekre adott válaszok. Kisebb megingást a nyáron a negyedik hullám is okozott. Ahogy látható, egy dolog közös volt ezekben a mozgásokban: utána szinte rögtön erőteljes felpattanás jött, és szinte a technikai indikátorokat túlfeszítve emelkedtek a tőzsdék. Majd onnantól legtöbbször újabb lokális, vagy mindenkori csúcsra emelkedtek az irányadó európai és tengerentúli indexek.

Mindeddig megállj parancsolt az 50 napos mozgótálag (www.investing.com)

Ebből a legfőbb tanulság, amit leszűrhetünk, hogy összességében nem illant el a befektetők optimizmusa. Ez pedig azt jelenti, hogy nem volt az a helyzet, amikor a kereskedők néhány napnál tovább elbizonytalanodtak volna abban, hogy az emelkedés lesz a további irány. Minden ilyen jellegű mozgás újabb bizonyítéka annak, hogy nem sérült a bull trend, és érdemes lehet továbbra is vásárolni a részvényeket.

Újból esés

Az Evergrande botrány, mely szerint a kínai ingatlanóriás csőd felé közeleg, igencsak megrázta a piacokat szeptember közepétől. Hasonlónak tűnt az alapvető mozgás, mint a fent vázolt eset, most azonban a masszív emelkedés után újból estek a piacok. Mindez azt is jelentheti, hogy komoly veszély van arra, hogy további esésre kell készülni, vagy legalábbis változatosabb mozgásra. Ugyanis amíg eddig csak esni nem tudtak a piacok a gyakori mondás szerint, most éppen azt vehetjük észre, hogy tartósan emelkedni sem tudnak igazán.

Komoly gondokat okoz az Evergrande (www.shutterstock.com)

A legjelentősebb bizonyíték arra, hogy esetleg medve piac következik az irányadó nemzetközi tőzsdeindexek tekintetében az lenne, ha az 50 napos mozgóátlag alá süllyednének az árfolyamok. Ez a szint ugyanis a fenti grafikonon is látható módon igen sokszor megállította már a részvénypiacok hanyatlását az idén, és most is erre érdemes a legnagyobb támaszként tekinteni. Vélhetően erre van továbbra is a kisebb esély, ugyanakkor van néhány aggasztó tényező, ami ebbe az irányba hat. Ilyen az amerikai állampapír hozamok emelkedése, a már említett Evergrande szituáció. Nem szabad viszont megfeledkezni a továbbra is ijesztő, a jegybankokat lépésre sarkalló inflációs nyomásról, valamint arról sem, hogy a delta variáns terjedése is okozhat még kellemetlen perceket a befektetők számára.

Érdemes lesz tehát figyelni a nemzetközi részvénypiacot érintő hírekre, és a technikai elemzés eszköztárát is hasznos, ha használjuk a várakozásaink felépítése során. Egy nagyobb esés esetén valószínűleg a 200 napos mozgóátlag jelentene akadályt a további hanyatlás előtt; de nem érdemes temetni még az új csúcsokat sem, hiszen egyelőre még nem látszik, hogy mi lehet az elmúlt hetek mozgásának vége.