2024 december 23

Jó tudni, a lombikprogramosokat is védi a munkajog

A várandós munkavállalók mellett a mesterséges megtermékenyítésre irányuló programban részt vevő munkavállalókat is védi a Munka Törvénykönyve. Az egészségügyről szóló törvény és NM rendelet is rögzíti, hogy mely eljárások minősülnek reprodukciós eljárásnak, tehát, hogy mely eljárás esetén illeti meg munkajogi védelem és kedvezmény a munkavállalókat, vagy éppen hozzátartozóikat.

A fenntartható munka nem egyenlő a fenntartható munkahelyi körülményekkel, sem az életmóddal, energiahasználattal, hulladékkezeléssel. Egy szellemiség, melynek kulcsszavai a partnerség, együttműködés, rugalmasság, nyitottság, alkalmazkodás, befogadás, kiegyensúlyozottság. Vajon betarthatóak-e az ENSZ által előírt, fenntarthatóságra vonatkozó ajánlások, vagy csak illúzió a tisztességes munka és gazdasági növekedés összekapcsolása?

Ebéd helyett… csupán ennyi áll a videó alatt a közösségimédia-felületen. A néhány másodperces kisfilm egy fiatal nőt mutat be, amint az edzőteremben súlyemelést végez a tükörrel szemben. A súlyt felemeli, magasra tartja, majd leengedi és a gyakorlatot megismétli. Valószínűleg a példamutatás érdekében tette fel a terem tulajdonosa a videót, hogy vannak még hősök, akik az ebédszünetüket a testük karbantartására fordítják, mert milyen már, ha valaki tényleg az ebédjét fogyasztja el ebben a rövid időben! Mert a legtöbb esetben bizony az ebédszünet, vagy ahogy a jog nevezi: a munkaközi szünet mindösszesen 20 perc. Milyen edzést lehet végezni ennyi idő alatt?

Az intelligencia a körülményekhez való adaptív alkalmazkodás képessége. Az R-generáció úgy néz ki, képes erre. Czirkos Orsolya humán összefüggés tanácsadóval vesszük górcső alá, hogyan idomult a vírus által beindított extrém kihívássorozathoz ez a már külön névvel is illetett, csoportokon belüli és csoportok közötti átjárhatósággal rendelkező külön kollektíva.