Fordulat is jöhet a forintnál – mit várjunk a fontos szerdai adattól?
Meglehetősen erősre sikerült az augusztus a magyar fizetőeszköz számára. A forint rég látott erősödést mutatott be a nyár utolsó hónapjában, bár volt is honnan erősödni a gyengülést mutató július után. Úgy tűnik, hogy a jegybank szigorítási ciklusa meggyőzte a befektetőket – de mindez az inflációtól függ, amiről szerdán lát napvilágot a legfrissebb adat.
350 alatt – immár tartósan
A forint számára a legnagyobb kihívás az volt, hogy elhagyja a 350 és 360 közötti, hónapokig tartó sávot, és 350 forint alá erősödjön az euróval szemben. Ez már sikerült, és egy közel tökéletes visszateszt után már mondhatni, hogy stabilan 350 forintnál kevesebbet kell adni egy euróért a devizapiacon. Innen már a következő lépés az lenne, hogy a júniusi csúcsokat érje el a forint, azalatt pedig a 340 forintos szint jelentene komolyabb akadályt. Ennek eléréshez viszont valószínűleg újabb impulzus lenne szükséges, hiszen gyakorlatilag eddig is szinte folyamatos erősödést mutatott be a forint, kérdés, hogy meddig tartható ez a tendencia megállás nélkül. Némi technikai jellegű korrekció ugyanakkor még nem töri meg a forint erősödő trendjét, így érdemes óvatosan kezelni a hasonló mozgásokat.
Érkezik az adat
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán teszi közzé az augusztusra vonatkozó inflációs adatokat. Kulcsfontosságú a forint szempontjából a pénzromlás mértéke, hiszen emiatt indult el az MNB kamatemelési ciklusa. Az szinte biztosra vehető, hogy a néhány hét múlva esedékes kamatdöntésen a Monetáris Tanács újabb 30 bázisponttal emeli meg az alapkamatot, ezzel lassítva a gazdaságot, és mérsékelve az inflációt. Ellenben nem tudjuk, hogy meddig tart a szigorítás; illetve azt igen, hogy addig, amíg az infláció vissza nem tér a jegybank által kívánatosnak tartott 3% +-1 %-os sávba.
Ha az augusztusi inflációs adat esetleg további mérséklődést mutat a júliusi 4,6 %-ról, akkor a befektetők gondolhatják úgy, hogy kevesebb ideig tart majd a forintot támogató monetáris politika. Jó hír lehet viszont ez esetben Virág Barnabás MNB alelnök korábbi jelzése, amely szerint nem szabad túlértékelni az átmenetileg csökkenő inflációt. Mindenesetre az biztos, hogy valamilyen reakciót kapunk majd a forint árfolyamában a szerdai adatra, és ez lehet a legfőbb indikátor a szeptember végi kamatdöntő ülésig.