2024 december 23

Folytatódott a kamatemelési ciklus

Csökkentik az állampapír-vásárlásokat. A megjelent közleményben a döntéshozók jelezték, hogy megkezdik a program óvatos és fokozatos kivezetését. Első lépésben a 2021. augusztus 23-i héttől kezdődően heti 60 milliárd forintról 50 milliárd forintra mérséklődnek az MNB vásárlásai, amelytől a jegybank a kínálat és egyéb piaci kondíciók függvényében rugalmasan eltérhet. Ezt követően a Monetáris Tanács a negyedévek végén, először 2021 szeptemberében értékeli átfogóan az állampapír-vásárlási programot. Ennek keretében dönt a kivezetés következő lépéséről, és meghatározza a heti vásárlások következő negyedévre érvényes célmennyiségét. Az MNB a vásárlások mérséklését a rövidebb lejáratú állampapírok körében kezdi meg, amelynek következtében a heti vásárlásokon belül emelkedik a hosszabb lejáratú állampapírok részaránya. A jegybank nem értékesíti a mérlegében lévő állampapír-állományt, a megvásárolt állampapírokat lejáratig tartja. Emellett a Növekedési Kötvényprogram keretösszegét 400 milliárd forinttal 1550 milliárd forintra emelték.

Szeptemberben inflációs felülvizsgálat. A következő kamatdöntő ülésen a szeptemberi Inflációs jelentés ismeretében végrehajtja a kamatemelési ciklus által elért eredmények átfogó értékelését és azonosítja az inflációs kilátásokat övező kockázatokat. A legfontosabb üzenet változatlan: „A Monetáris Tanács a kamatemelési ciklust addig folytatja, ameddig az inflációs kilátások fenntartható módon a jegybanki célon stabilizálódnak, és az inflációs kockázatok a monetáris politika időhorizontján újra kiegyensúlyozottá válnak.”

Némileg enyhült az inflációs nyomás. Júliusban 4,6 százalékra csökkent az éves bázison számított infláció, azonban ez nagyrészt a magasabb bázis hatásának volt betudható. Az év utolsó 2 hónapjában ismét emelkedhet az árnyomás, melyet a többi feltétel változatlansága esetén a bázishatás önmagában is indokolhat. Az üzemanyagok és a jövedék adóval érintett termékeken kívül a szolgáltatások áremelkedése is fennmaradhat a következő hónapokban, mely az újraindítással magyarázható. Ezt a forgatókönyvet a járvány esetlegesen kialakuló, súlyos negyedik hulláma természetesen átírhatja, de már nem számítunk olyan szigorú korlátozásokra, mint tavaly és idén tavasszal, köszönhetően a viszonylag magas átoltottsági aránynak. Várakozásunk szerint az idei évben 4,1 százalékon alakulhat az éves átlagos infláció, mely jövőre 3,3 százalékra eshet vissza.

Hamarosan szigoríthat az amerikai jegybank. A hét második felében kerül sor a Jackson Hole szimpóziumra, ahol várakozásunk szerint Jerome Powell bejelenti az eszközvásárlási program szűkítését. A járvány miatt virtuálisan megrendezendő konferencián – hazai idő szerint – pénteken 16 órakor mond beszédet a jegybankelnök. Az elmúlt hetekben több döntéshozó is kiállt a jelenlegi monetáris politikától való elmozdulás mellett, illetve a legutóbbi kamatdöntő ülés jegyzőkönyve is erre utalt. A bejelentés hatására erősödhet a dollár, mely a feltörekvő piacokon elszívó hatással bírhat.

Marad az ultralaza monetáris politika az eurózónában. Az Európai Központi Bank legutóbb július végén tartott kamatdöntő ülést, ahol megerősítették, hogy az ultralaza monetáris politika tartósan fennmaradhat. A közleményben a döntéshozók kiemelték, hogy az új inflációs célkövetési rendszer szerint a 2 százalékos szint tartós elérésére törekednek, így átmenetileg mérsékelten meg is haladhatja a célszintet a drágulás üteme. Amíg ezt nem sikerül elérni, az irányadó kamatlábak a jelenlegi vagy alacsonyabb szinten maradnak. A korábbi eszközvásárlási program (APP) továbbra is havi 20 milliárd eurós keretösszeggel folytatódik, a pandémiás-vészhelyzeti eszközvásárlási program (PEPP) változatlanul legalább 2022 március végéig fut 1 850 milliárd eurós keretösszeggel, de addig mindenképpen, amíg nem ér véget a járvány okozta válsághelyzet. A következő ülésre szeptember 9-én kerül majd sor.

Meddig erősödik a forint? Az elmúlt hetekben folyamatosan erősödött a hazai fizetőeszköz, kialakult egy meredek csökkenő trendvonal, mely jelenleg 350-nél képez fontos rövid távú ellenállást. Fordulatra a trendvonal szignifikáns áttörése esetén számíthatunk. Amíg ez nem történik meg, lefelé sodródhat a jegyzés, a következő közepesen erős támasz 347,50 közelében húzódik.