Keresi az utat magának az olaj: mutatjuk, hogy merre tovább
Az olaj világpiacira ára, az elmúlt hetek alapján elmondható, hogy közel 3 éve nem volt ilyen rossz formában. Ugyanis augusztus 11. és 22. között, megszakítás nélkül esett lefelé az árfolyam. Ehhez természetesen hozzájárult az a pesszimizmus, amely a tőkepiacokon uralkodott el. Ezt alapvetően a delta variáns terjedése, valamint az afganisztáni helyzet indokolta. Azonban hétfőn az olajár sikeresen véget vetett a hányatatott sorsának, így elképesztő visszakapaszkodást láthatunk az árfolyamban is. A kérdés továbbra is az, hogy megtalálja-e még az utat magának a hónap vége előtt az árfolyam, amely több szempontból is egy lélektani határnak tekinthető.
Mik dönthetnek a következő hetekben?
Az egyik legfontosabb kérdés jelenleg, hogy a delta vírusvariáns miként terjed tovább a világban. Számos országban már nem csak egy lehetséges, hanem már tényként közölt negyedik hullámról szól a fáma. Szakértők szerint azonban, a jövőbeni korlátozások merőben eltérhetnek az eddig megszokottaktól. Ezáltal feltehetően, az oltottak és oltatlanok között fognak különbséget tenni a hatóságok. Így kijelenthető, hogy a tavalyi második negyedévhez hasonló leállásokra már nem számíthatunk. Ennek ellenére az olaj szempontjából jelentős kereslet-csökkenést okozhat a helyzet.
Érdekes és egyben sajnálatos fejleményeknek lehetünk szemtanúi a Közel-Kelet térségében. Az afganisztáni konfliktus hatására, eluralkodhat a pánik a térség piacain. Ennek az oka egyrészt a megnövekvő migrációs nyomás, valamint a szélsőséges csoportok esetleges felbátorodása lehet. Ez feltehetően lefelé mozgatná az olajárat, de van egy rég elfeledett tényező a térségből, amely még tovább lökheti az árfolyamot. Ez az iráni nukleáris egyezményben történő megállapodás lehetne, Teherán és Washington között. Amennyiben tető alá hoznák a megegyezést, akkor Irán ismét egyre több olajat szállíthatna a világpiacra, amellyel csak a kínálat nőne.
Természetesen az egyik legfontosabb tényező, továbbra is az OPEC+ tevékenykedése. Az érdekcsoport következő ülésezése szeptember első napján lesz esedékes. Számos tényező most amellett szól, hogy a korábbi exportvolumen növelést felülvizsgálják. Ezáltal visszacsökkenhet a kínálat, így az árfolyam ismét 70 dollár felett stabilizálódhat rövid távon. Összességében egyelőre még az is kérdéses, hogy a turistaszezon végeztével, milyen ütemben esik vissza a kereslet ősszel.