2024 december 23

Kerülj képbe 3 perc alatt az afgán konfliktusról

Nagyon nehéz lett volna az elmúlt napokban kikerülni a hírfolyamokban az afganisztáni helyzettel kapcsolatos beszámolókat. A hírek dömpingje miatt ugyanakkor válogatni sem volt könnyű., hogy melyik hír a legfontosabb, melyik a leghitelesebb. Íme az afgán válság előzményei és jelene – a lényeg, tömören összefoglalva!

Mi vezetett idáig?

Afganisztán a történelem korábbi szakaszaiban sem volt mindig a béke színhelye. A volt szovjet tagköztársaságban a most is támadó szélsőséges iszlamisták, a tálibok az 1990-es évek derekán vették át a hatalmat. Szinte középkori rendszert vezettek be. Erre sok más mellett jó példa a női jogok helyzete: nem járhattak iskolába, de nem is távozhattak otthonukból valamely férfirokonuk nélkül.

A nyugati hatalmaknak mindezzel nem volt sok dolga, egészen a 2001. szeptember 11-ei terrortámadásig. A kis túlzással az egész világot hosszú időre megrázó terrorcselekmény végrehajtója, az al-Kaida innentől vált végérvényesen az Egyesült Államok legfőbb ellenségévé. A tálibok Afganisztánban otthont adtak a szélsőséges iszlamista terrorszervezetnek – ez volt az USA, valamint szövetségesei beavatkozásának kiváltó oka. A technikailag, szervezettségileg túlerőben lévő nyugati hatalmak gyorsan megdöntötték a tálibok uralmát, és megpróbálkoztak a demokrácia bevezetésével. Polgári kormány alakult – nem ment azonban minden zökkenőmentesen, az új afgán elit híres volt korrupciójáról, és a csatározások sem szűntek meg tartósan.

Mi zajlik most?

Az USA tehát közel 20 éve próbál valódi békét és rendet teremteni az ázsiai országban, azonban ez a próbálkozása lényegében kudarcba fulladt. Bár már Donald Trump is tervezte az amerikai erők kivonását Afganisztánból, ezt végül utódja, Joe Biden amerikai elnök lépte meg. Az amerikai csapatok kivonulásával azonban erőre kaptak a tálibok, és hamar kiderült, hogy a kormányerőknek nem sok esélye van a lázadókkal szemben.

A tálibok az amerikai hadsereg kivonulása után hetek alatt az ellenőrzésük alá vonták az egész országot. A hétvégén pedig szinte ellenállás nélkül a fővárost, Kabult is bevették, az elnök elmenekült az országból. Jelenleg is zajlik a külföldi diplomaták kimenekítése, de a helyi lakosság is menekülne; döbbenetes felvételek kerültek arról napvilágra, ahogy a repülőgép külső részére felkapaszkodva próbálnak kijutni a reménytelen helyzetből. Joe Biden mindenesetre tegnapi sajtótájékoztatójában kiállt a kivonulás mellett; így áll most az afgán helyzet.

https://edition.cnn.com/world/live-news/afghanistan-taliban-us-news-08-16-21/index.html

https://edition.cnn.com/2021/08/16/politics/afghanistan-joe-biden-donald-trump-kabul-politics/index.html