Durvul a járványhelyzet Kínában, de aggódjanak-e a befektetők?
Másfél évvel ezelőtt, 2020 januárjában hasonló hírek keringtek a világsajtóban, amelyek a kínai járványhelyzet súlyosbodásáról számoltak be. Az első hullámot követően, nem igazán szolgáltatott az ország járványügyi adatokkal, így a további hullámokról sem voltak pontos információnk. Most valamelyest változott a helyzet, ugyanis most a delta vírusvariáns tört be az országba. Ennek nyomán ismét korlátozó intézkedéseket vezettek be bizonyos tartományokban. A mi szemszögünkből most az a kérdés, hogy az utóbbi időben igencsak szenvedő kínai tőzsde, illetve az ország gazdasága hogyan reagál majd a fejleményekre?
Korlátozó intézkedések
A napi esetszámok drasztikus emelkedésével, időszerűnek látta a kínai vezetés, hogy ismét korlátozó intézkedéseket rendeljenek el az ország bizonyos tartományaiban. Az állami irányítású Xinhua hírügynökség szerint, a hatóságok felszólították a lakosságot, hogy korlátozzák az utazásaikat és összejöveteleiket. Olyan tartományokban és nagyvárosokra vonatkozóan adtak ki rendeleteket, mint a tavaly óta sokak által megismert Wuhan-ban, illetve az ország fővárosában, Pekingben. Ezen területeken egyébként mindenkit rendszeresen tesztelnek mostantól.
Hogyan hat ez a gazdaságra?
Egyes közgazdászok azonnali aggodalmukat fejezték ki, mondván a korlátozó intézkedések könnyen visszavethetik Kína gazdasági helyreállását. Az ország gazdasági fellendülése egyenetlen volt, amelyet első sorban az exportorientált ágazatok húztak felfelé. Ezzel szemben a belföldi fogyasztás csak rendkívül lassan ívelt fel. Az Oxford Economics vezető elemzője szerint, a háztartási kiadásokat jelentősen visszafogják majd az új rendelkezések. Ennek ellenére úgy tűnik, hogy a szakértők továbbra is tartják az egész éves GDP növekedésre vonatkozó becsléseiket (8,1 – 8,4%).
Van-e nyoma a tőzsdén?
A befektetők szempontjából egyelőre jó hír, hogy a tőzsdén nincs nyoma pániknak. Így lehet, hogy az ország mértékadó Shanghai Composite határidős indexe, 0,85%-ot mászott felfelé szerdán. Ennél még jobb nap volt a tech-szektor által vezérelt Shenzhen Component életében is, amely 1,7% feletti növekedést könyvelhetett el a hét közepén. Az egyetlen aggodalomra okot adó jel, hogy a júliusi beszerzési menedzser index értéke, már csak 50,3-et mutatott. Ennek és a korlátozások fényében, nem lenne meglepő, ha az augusztusi adatok már csökkenő tendenciáról tanúskodnának.