2024 december 23

Hatalmas bukás és mesés nyereség – ezzel a termékkel minden lehetséges

Kevésbé ismert, sokszor istenített és sokszor elátkozott termékek a certifikátok. Kétes hírének meg is vannak az okai, hatalmas bukásokat és mesés nyereségeket képesek előidézni a használói körében. Érdemes azonban az előnyök és hátrányok számbavétele után minél árnyaltabb képet megfogalmazni erről a kereskedési termékről.

Tőkeáttétel, egyszerűen

A certifikátokkal kapcsolatban gyakori állítás, hogy olyan, mintha hitelből kereskednénk, hiszen a ceritifkátok többnyire tőkeáttétellel bíró termékek. A valóságban azonban más konstrukcióról van szó, mint egy befektetési hitelnél. Certifikátok esetében nincs jóváírva a számlánkon hitel, nincs közvetlen hitelkamat, hanem egy sok szempontból tőzsdei részvényként viselkedő papírról van szó.

Érdemes leginkább egy példán keresztül bemutatni a certifikátok működését. Legyenek a következők a képzeletbeli certifikát tulajdonságai: az OTP árfolyamát követi, long certifikát, 10-szeres tőkeáttétellel bír. Ha az OTP árfolyama most 10000 forint, akkor ezt a certifikátot 1000 forintért vásárolhatjuk meg. Ha az OTP árfolyama felemelkedik 10000-ről 10100 forintra (tehát 1 %-ot emelkedik), akkor a certifikátunk árfolyama szintén 100 forintot emelkedik; 1000-ről 1100-ra. Ez viszont már 10-szeres emelkedés az egyszerű részvényhez képest. A short certifikátok is ezen az elven működnek, értelemszerűen ekkor az árfolyam esése esetén nő meg a certifikátunk árfolyama.

Könnyen belátható, hogy minél alacsonyabb egy certifikát árfolyama, annál nagyobb tőkeáttételt tartalmaz, és így annál kockázatosabb is. Ha csak 500 forint például a fent említett certifikát ára, akkor máris 20-szoros tőkeáttételnél járunk. A certifikátok esetében legtöbbször nem a kereskedők között vannak tranzakciók, hanem úgynevezett árjegyzék biztosítják az eladási és a vételi oldalt is. Emiatt alapesetben folyamatosan lehetőség van az alaptermék árát pontosan lekövető termékek adásvételére.

Kockázatok és mellékhatások

A fentiekből következik, hogy a certifikátoknál aligha van sok kockázatosabb termék. A befektetett pénzünk hamar veszíthet értékéből, és az alaptermék árfolyamának kis mozgásai esetén is nagy ingadozásokat mutathat a tőkénk.

Ráadásul az árjegyző vételi és eladási oldala között (a magyar kibocsátású certifikátok esetén leginkább) különbség van. Az egyébként így is jelentkező brókerdíjon kívül tehát ezt is meg kell fizetnünk, így mínuszból indítjuk a kereskedésünket. Ez az árrés azonban külföldi kibocsátóknál (például a frankfurti certifikátok esetében) már eltűnt, vagy egészen minimális mértékben van csak jelen. Az árjegyző néha technikai okok miatt eltűnhet, bár a kibocsátók már egyre kevésbé engednek meg maguknak hasonló hibákat, hiszen sorsdöntő lehet, ha egy adott pillanatban nem tudunk kereskedni egy ilyen nagy tőkeáttétellel bíró eszközzel.

A certifikátokat jellemzi még, hogy van egy kiütési áruk. Ha eléri az alaptermék árfolyama a jelzett szintet, akkor a ceritifkáttal való kereskedés megszűnik, és az akkor aktuális maradványérték kerül kifizetésre a papírt még birtoklók felé. A kiütési ár egyébként long certifikát esetén folyton nő, short certifikát esetén folyton csökken; lényegében ez a certitfikátok tartási költsége. Ebből következik viszont, hogy mínuszba nem mehetünk, így „csak” a befektetett tőkénket veszíthetjük el.

Előnyök

Ugyanakkor a certifikátoknak a kockázatok mellett megvannak az előnyei. Mindenképpen érdemes kiemelni a rugalmasságot és az egyszerűséget; ha a fenti pár jellemzőt megjegyezzük, akkor nem fog minket túl nagy meglepetés érni. Lényegében olyan, mintha egy részvénnyel kereskednénk-legalábbis technikailag persze.

Emellett a fő előnye, hogy kevesebb pénzzel tehetünk úgy, mintha sok pénzünk lenne. Ez nyilvánvalóan akkor jó, ha egyébként van pénzünk, és nem vág minket földhöz, ha rosszul sikerül a tranzakció. Ha nem áll fenn az említett helyzet, akkor viszont certifikátok használatával sokkal kevesebb pénzt kell lekötnünk, mintha részvényekkel kereskednénk például.

Jól látható, hogy a certifikát az egy kiemelten hasznos és értelmes termék, de csak akkor, ha a használója a tőkeáttétellel járó többletveszteségt lehetőségét is el tudja viselni. Igaz tehát az egyébként egész befektetési, tőzsdei világra, hogy annyit kockáztassunk, amennyi veszteséget el tudunk viselni. Ha ezt alkalmazzuk, akkor a certifikátok sem veszélyesebb termékek bármi másnál végső soron.