2024 november 17

Újabb fejlemények a TikTok anyacégének IPO-ja ügyében

Ahogy arról korábban már beszámoltunk, hamarosan tőzsdére léphet a ByteDance. A kínai vállalat leginkább arról ismert, hogy a kötelékébe tartozik a TikTok, amely közösségi videó megosztó platform. A pekingi központú cég esetleges IPO-járól, már régóta pletykálnak, de ezen hangok hétfőn valamelyest elcsendesedtek. Mindez azután történt, hogy az idei futball Európa Bajnokságon is hirdető vállalat vezetői, megbeszéléseket folytattak az illetékes kínai szervekkel. Mint ismert, a kínai versenyhivatal villámgyors hadjáratot folytat bizonyos technológiai vállalatok ellen. A célkeresztjükbe ezúttal olyan cégek kerültek, amelyek többnyire külföldi tőzsdéken vannak bejegyezve. Adatvédelemről és feldolgozásról, a Didi példájáról, és a ByteDance mozgásteréről bővebben a továbbiakban. 

Elhalasztják a tőzsdére lépést 

Állítólag a ByteDance úgy döntött, hogy határozatlan időre leveszi a napirendről a cég tőzsdére lépését. Szakértők szerint, az esetleges IPO-ra legnagyobb esély Hong Kong-ban mutatkozott, de az első nyilvános ajánlattételt az USA-ban is fontolóra vették. A tőzsdére lépés elhalasztásáról, még március végén dönthetettek. Érdekesség, hogy éppen ezen hónapban csatlakozott a céghez Shou Zi Chew, aki a Xiaomi-tól igazolt át. Ő már új CFO-ként került be a ByteDance fogaskerekei közé, akitől sokan az közelgő IPO beteljesülését várták. 

Adatkezelés és Didi 

A TikTok platform miatt, hosszú ideje kételyek keringenek az adatkezelés körül. Ezen aggályok legfőbb hangadója kezdetben Donald Trump amerikai elnök volt, aki egyenesen az app betiltását lengette be. Őt követően, Joe Biden is kardot vont a TikTok ellen, ám a végleges kitiltás esélye végül lekerült a terítékről. A legfőbb gondot továbbra is a platform adatfelhasználása okozza, sok szakértő szerint ugyanis a kínai állam ezáltal monitorozza a felhasználók szokásait. Mindez pedig azután kerülhetett a fókuszba, hogy a Huawei-t kitiltották az USA-ból. 

Természetesen ezen pletykákra nem érdemes alapozni, de az tény, hogy nem rég precedens született egy cég korlátozására emiatt. Ez a Didi volt, amelyet a múlthét elején büntetett a kínai versenyhivatal. Közben Peking javában fokozza a külföldön bejegyzett tech vállalatok ellenőrzését. Így könnyen lehet, hogy a ByteDance-re is sor került volna, amennyiben nem halasztják el a külföldi IPO-t.