2024 december 23

DAX: lassan, de biztosan felfelé

Nagyon sokáig jelentős mértékben lemaradónak számítottak az európai tőzsdeindexek a tengerentúli tőzsdékhez képest. Míg az Egyesült Államok 3 legfőbb részvényindexe (S&P500, Dow Jones, NASDAQ100) történelmi csúcsaikat feszegették, vagy jóval felettek álltak, addig például a német tőzsdeindex, a DAX rendre alulteljesített. A legfőbb ok az volt, hogy a vírusválság alatt a befektetők kerülték a hagyományosabb cégek papírjait, és a technológiai vállalatok felé fordultak-ez kedvezett például a NASDAQ100-nak, de hátrány volt a DAX-nak. Amióta azonban a járvány vége és a gazdasági nyitás lebeg a szemünk előtt, ez a trend megfordult, és ennek megfelelően a DAX ki is tört márciusban a sávjából.

Csúcsok és pihenés

Azóta pedig kisebb törésekkel, de folytatódik a DAX menetelése. A májusi, általános részvénypiaci elbizonytalanodások már kis híján az emelkedő trendet veszélyeztették, de az 50 napos mozgóátlag közeléből mindig újra emelkedésbe kapcsolt a német tőzsdeindex árfolyama. Ennek megfelelően tegnap történelmi csúcsra is futott 15800 pont felett, és most sem tartózkodik jelentősen lejjebb az árfolyam. A DAX egy jól meghatározható sávban mozog, annak felső részéről eddig rendre csökkenésnek indult az árfolyam-a trend azonban így is emelkedő, a sáv napról napra magasabb értékeket tesz lehetővé az árfolyam számára. Ráadásul mint látszik a grafikonon, ebből volt, hogy még ki is lógott a DAX és gyorsabban emelkedett, mint a sáv alapján várhattuk. Úgy tűnik, hogy általában véve azért ez az alakzat dominál a német tőzsdeindex árfolyamánál, érdemes lehet tehát továbbra is kiemelt figyelemmel követni.

Emelkedő trend (www.investing.com)

Inflációs félelmek és újranyitás

Alapvetően két tényező a meghatározó általában véve is a világ tőzsdéin: az erősödő inflációs félelmek, valamint a gazdasági nyitással kapcsolatos optimizmus. Amelyik éppen erősebb, abba az irányba tolódnak el a hangsúlyok, ahogy azt az elmúlt másfél hónapban pontosan láthattuk.

A DAX szempontjából a jó hír az, hogy kevésbé magasan vannak a komponens részvények árazásai, valamint az inflációs félelmek is rendszerint a növekedési részvények árfolyamát érintik leginkább a monetáris szigorítással kapcsolatos félelmek által. Ráadásul az Európai Központi Bank (EKB) részéről eddig nem érkezett olyan kommunikáció, ami az extra monetáris lazítás végére utalna.