Rendkívüli Hírek:

2024 november 22

Már el is felejtette a forint, milyen gyengülni

Kevés arányaiban jobban teljesítő dolgot lehet találni jelenleg, mint a forint. A magyar fizetőeszköz árfolyama a tavasz kezdetén még a történelmi mélypontja körül állt az euróval szemben, most viszont gyakorlatilag órák hosszára képes csak minimális gyengülésre. Az okokat ismerjük: a vírusválság harmadik hulláma után újranyitott a gazdaság, ami általánosan növelte a hazánkkal kapcsolatos várakozásokat. Emellett az MNB alelnökének jelzése, és később a jegybank hivatalos közleménye is jelezte, hogy kamatemelésre kell számítani, ugyanis proaktívan állnak az emelkedő inflációhoz. De meddig tarthat még a hihetetlen erő?

Technikai kép

Dinamikus erő a forintnál (www.investing.com)

Ahogy a napos grafikonon láthatjuk, elég erőteljesen túladott az EUR/HUF kurzus, de legalábbis egyértelműen korrekcióért kiált az árfolyam. Pedig ennek ellenére csak kisebb felszúrások láthatók a grafikonon, alapvetően semmi sem szab gátat a magyar fizetőeszköz erősödésének. Az egyetlen támasz lefelé a 342 és 343 forint közötti sáv jelenleg, ami tavaly nyáron többször is megállította a forint szárnyalását. Ha gyengülésnek indulna a forint, akkor a 350 forintos kerek szint lehet az első komolyabb ellenállás, de ehhez vélhetőleg valami változás kellene a most extrém módon pozitív befektetői hangulatban.

De…

A technikai szempontok viszont gyakran háttérbe szorulnak, erről mindenki rengeteg példát tudna sorolni. A devizapárok esetében azonban ez sokszor fokozottan igaz, hiszen például hiába lenne szükséges már egy korrekciószerű gyengülés legalább a forint esetében, ha a jegybanki kommunikáció időről időre erősíti most a magyar fizetőeszközt. Az a tény, hogy a technikai elemzés tényezőinek ellenére képes ilyen erősödést bemutatni a forint, egyértelműen jelzi, hogy nem fogyott még el a lendület. Ennek megváltozásához valószínűleg az kellene, hogyha a jegybank alulmúlná a befektetők jelenlegi, extrém optimista várakozásait. A júniusi kamatdöntő ülés után már valószínűleg erről is többet látunk majd. Addig is érdemes figyelni, hogy az inflációs folyamatok hogyan alakulnak: az MNB ugyanis ehhez köti a döntéseit, mint azt már többször jelezték is.