2024 november 15

Reggeli Hírlevél 2021.05.20.

Belföld

BUX: Egy komolyabb eladási hullám érkezett a piacra

Szakadással nyitott a Budapesti Részvényindex árfolyama a tegnapi napon, és a hangulat a nap további részében sem lett jobb. Technikai szempontból egyelőre csak egy komolyabb korrekciónak látszik a tegnapi nap, amit megerősít az is, hogy az 1,6%-os zuhanás átlag alatti forgalom mellett következett be. Nem lenne meglepő, ha még holnap is folytatódna a csökkenő tendencia, jelenleg egyértelműen az eladók dominanciája látszik az árfolyamon.

Nagyot zuhant a Richter

Ahogy várható volt, a Richter jelenlegi nem éppen stabil lábakon álló árfolyama érzékenyebben fog reagálni egy esetleges negatívabb piaci hangulatra, ennek eredménye pedig a tegnapi 2,6%-os esés is, ami 8165 forintos záróárat eredményezett. Technikai szempontból nézve a 8200 forintos árfolyam erőteljes veszélyzóna, ennek áttörése azt is jelentheti, hogy szinte akadály nélkül eshet akár 8000 forint alá is a részvény árfolyama. Az eddigi tendenciában beálló fordulathoz viszont mindenképp szükséges lenne a hazai piaci környezet hangulatának jelentős feljavulása.

Egyelőre nincsen veszélyben a MOL

Rosszul indította a napot a MOL is, de napközben viszont egy erőteljesebb visszazárást láthattunk az árfolyamban, így végül nem zárt messze a nyitó ártól a grafikon. Az előző napi záróárhoz képest 1,23%-os esés, és 2250 forintos záróár azt jelenti, hogy egyelőre nincsen veszélyzónában az árfolyam, és némi általános piaci hangulatjavulás esetén folytatódhat az utóbbi hetekben látható stabil emelkedő trend.

Továbbra is küzd a 350-es szinttel a forint

Hiába a részvénypiacokon és devizapiacokon egyaránt érezhető bizonytalanság, amelynek egyik fő kiváltó oka lehet a kriptovaluta-piac tegnap délutáni összeomlása, a hazai fizetőeszköz így is erősödni tudott az euróval szemben. Ha a 350-nél található támaszt is átviszi az árfolyam, akkor komolyan felmerülhet heteken belül a 345 forint körüli euró lehetősége. Az euróval szemben 350,64-en, a dollárral szemben 288,05-n áll a jegyzés.

Külföld

Mínuszban zárt Európa és Amerika is

A tegnapi kereskedés után azt hihetjük, hogy majálison jártunk: a pirosban zárt Európa és Amerika is. A DAX 15 120,71 ponton, 1,69%-os mínuszban, a CAC 40 6 255,10 ponton, 1,57%-kal a zéró szint alatt, az FTSE 100 pedig 6 950,20 ponton, 1,19%-kal a piros tartományban zárt. A tengerentúli kereskedést is a piros szín dominálta: a Dow 0,47%-os mínuszban, 33 903,52 ponton, az S&P 500 egy 0,30%-os gyengülést követően 4 115,72 ponton, a Nasdaq kompozit pedig egy minimális, 0,15%-os emelkedést leírva 13 240,17 ponton fejezte be a szerdai kereskedést. Japán jól teljesített az éjszaka folyamán, Hongkong és Kína kevésbé: bő egy órával a budapesti kereskedés megkezdése előtt a Nikkei 225 28 136,50 ponton, 0,33%-os pluszban, ezzel párhuzamosan a Hang Seng 28 374,37 ponton, 0,75%-os mínuszban, a sanghaji kompozit pedig 3 502,49 ponton, 0,24%-kal a pirosban áll. A fontosabb amerikai indexek határidői kivétel nélkül a zéró szint körül stagnálnak, keresik az irányt. A VIX határidő kontraktusa 24,38 pontos értéket vesz fel, ez 2,20 ponttal magasabb, mint az index tegnapi záróértéke.

Tömeges fizetésképtelenségre hívja fel a figyelmet az EKB

Az Európai Központi Bank alelnöke, Luis de Guindos egy tegnapi sajtóértekezleten az európai szolgáltatószektor vállalatainak tömeges fizetésképtelenségére hívta fel a figyelmet annak a forgatókönyvnek az esetén, ha az eurózóna tagállamai a gazdaságok újraindulásával túl korán vonják vissza a hitelfizetési moratóriumokat. Az EKB alelnöke szerint nem tudjuk elkerülni, hogy 2021 folyamán jelentősen nőjön a csődjelentések száma. De Guindos kiemelte azt is, hogy az érme másik oldala ugyanúgy veszélyeket tartogathat: a hitelfizetési moratóriumok miatt tovább csökkent a bankok eurózónán belüli egyébként is alacsony profitszintje: ez egyelőre még nem hatott ki negatívan a bankok eszközállományának minőségére, azonban késleltetve valószínűleg ezen a területen is meg fognak jelenni a negatív hatások.

Tegnap jelentett a Cisco (CSCO), zárás után jelentős mínuszban cserélt gazdát a papír

Budapesti idő szerint tegnap éjszaka, az amerikai zárást követően tette közzé első negyedéves jelentését a Cisco Systems kaliforniai székhelyű elektronikai konglomerátum, mely az utóbbi időben a hálózati hardverek és a telekommunikációs eszközök gyártása mellett egyre nagyobb hangsúlyt fektet a felhőalapú megoldások szolgáltatására. Bár a jelentett részvényenkénti nyereség 83 cent volt, amely 9 centtel felülteljesítette az elemzői várakozásokat, a zárás után 6%-os mínuszban cserélt gazdát a társaság részvénye, ami nem éppen a pozitív befektetői hangulatot jelzi. Ez azért is meglepő, mivel a társaságnak az elmúlt negyedév során sikerült megtörnie egy öt negyedéven keresztül folyamatosan csökkenő árbevételt hozó negatív szériát, és ebben a tekintetben újra növekedési pályára álltak: a 2021 első negyedévéből származó 12,80 milliárd dolláros árbevételükkel ráadásul még felül is teljesítették az elemzői várakozásokat. A befektetői bizalom visszaesésének az oka valószínűleg az, hogy a menedzsment a jövőre vonatkozólag rosszabb számokat jelzett előre, mint amire a piac számított: 81-83 cent közötti EPS mutatót vetítettek előre a negyedik negyedévre, valamint az árbevétel 6-8%-os növekedését. A befektetők részéről abszolút érthetők a társasággal szemben támasztott komoly várakozások: a részvényárfolyam 2021 kezdete óta már 17%-kal emelkedett, felülmúlva az S&P 500 részvényindex 9%-os emelkedését ugyanezen időszak alatt.

Ma jelent a Ralph Lauren (RL), veszteséges negyedévre kell számítanunk

Budapesti idő szerint ma délután, az amerikai kereskedési időszak megkezdése előtt teszi közzé első negyedéves jelentését a Ralph Lauren amerikai felsőkategóriás ruhagyártó. Elemzői várakozások szerint a jelentésben sok jóra nem érdemes számítanunk: a várható részvényenkénti veszteség 72 cent lesz, mely éles kontrasztban áll az előző negyedév 1,67 dolláros EPS mutatójával, de a várható veszteség még a tavalyi év első negyedévénél is 4 centtel rosszabb eredményt jelent egy részvényre vetítve. Ennek ellenére hosszabb távon már bíznak az elemzők a papírban, a Marketbeat elemzői összehasonlítása vételi, a Zacks pedig erős vételi javaslattal él a részvényre vonatkozólag. A papír a tegnapi napot 131,05 dolláron, 4,13%-os mínuszban zárta – ehhez képest a Telsey Advisory Group 152 dolláros célárat határoz meg. 

Fekete szerda a kriptovaluták piacán

Budapesti idő szerint tegnap délután összeomlott a legnagyobb kapitalizációjú kriptovaluta, a Bitcoin (BTCUSD) árfolyama: egy 30%-os zuhanást követően az árfolyam felülről megkarcolta a 30 000 dolláros szintet, ami azt jelenti, hogy az április közepi 64 829 dolláros árfolyamhoz képest a legfontosabb kriptó az értékének több mint a felét elvesztette. Nagy volt a baj a második legelterjedtebb kriptovaluta, az Ether (ETHUSD) árfolyamával is: a múlthét szerdai 4 362 dolláros történelmi maximumárhoz képest tegnap felülről megnyalta a 2 000 dolláros szintet is az árfolyam, ami kevesebb mint egy hét alatt 50%-nál is nagyobb értékvesztést jelentett. A bajok a kriptók árfolyamával akkor kezdődtek, amikor Elon Musk, a Tesla alapítója múlt hét csütörtökön egy Twitter bejegyzésében bejelentette, hogy többé nem fognak elfogadni az elektromos autókért kifizetéseket Bitcoinban, a legnagyobb kapitalizációjú kriptovaluta bányászásával összefüggő környezeti ártalmak miatt. Tegnap éjszakára a mélypontról mindkét kriptovaluta árfolyamának sikerült magához térnie, egy Bitcoinért jelenleg valamivel több, mint 40 000 dollárt, egy Etherért pedig nagyjából 2 600-at adnak.