2024 december 22

A túlzott optimizmus kockázatos

Hétfőn általánosságban visszább húzódtak az amerikai részvények, de az amerikai vezető tőzsdeindexek rekord közeli magasságban vannak továbbra is. Jerome Powell FED elnök vasárnap azt nyilatkozta, hogy az amerikai gazdaság erős folytatásra számíthat 2021 második felében. A piac számára fontosak ezek a megerősítések, a befektetőket megnyugtatja, hogy a gazdaság valóban szép lassan szinte teljesen leküzdi a koronavírus járvány okozta gazdasági nehézségeket.

Az újonc befektetők már azelőtt optimisták voltak, hogy lett volna rá kézzelfogható okuk. A Charles Schwab Corp. felmérése ezt a kérdést járta körbe. A felmérésből kiderült, hogy azok a lakossági befektetők, akik a koronavírus járvány alatt kezdtek el kereskedni először, optimistábbak a jövőt illetően, mint azok, akik már 2020 előtt is aktív szereplői voltak a piacnak. Hozzátéve, hogy az újonc szereplők nagyrésze beszállt a Reddit által hajtott esztelen hullámvasút részvényekbe. Az egyik legnépszerűbb ilyen részvény a GameStop volt, ami az elmúlt 6 hónap során $10 körüli szintről egészen $483-ig emelkedett. Jelenleg $140 körüli szinten forognak a részvények.

Az új befektetők közel 72%-a optimista középtávon a tőzsde jövőjét illetően, míg a tapasztalt társaiknak csak a 63%-a. Az újonnan beszálló ifjú titánok 57%-a úgy gondolja, hogy a tőzsdei árfolyamok általánosságban növekedni fognak idén. A már régebb óta piaconlévő befektetők közül viszont csak 44% gondolja ezt.

A kérdés: Mennyi pénzt lehet nyerni vagy inkább veszíteni ezzel a túlzott optimizmussal? Jó példa lehet erre a GameStop esete. A GameStop részvényei hétfőn sorozatban a hatodik veszteséges napjukat zárták. Edward Woo az Ascendiant Capital elemzője bearish a cég jövőjével kapcsolatban. A 2019 júniusa óta változatlan hold besorolását sell-re módosította és a célárát is csökkentette, 10 dollárra. A $10 nagyon távol áll a hétfői záróártól, ami $141 volt.

Albert Kyle egyetemi professzor szerint ez egyértelműen azt mutatja, hogy „A túlzott optimizmus hatalmas kockázatokat rejt magában. Mivel az az ember, aki optimista nézetekkel utolsóként száll be egy részvénybe, elkerülhetetlenül veszteségeket fog elszenvedni amikor a többi ember újra pesszimistává válik a részvény jövőjével kapcsolatban.” Ezt a GameStop esetében is megfigyelhettük. Óriási optimizmus kellett ahhoz, hogy valaki beszálljon az irdatlan emelkedést követően, azt gondolva, hogy az ár a végtelenségig emelkedik. Nagyon sokan ragadtak benne a részvénybe 400 dollár fölötti átlagárral és szenvedtek jelentős veszteségeket. Míg aki korán szállt be és időben kiszállt, több száz, akár több ezer százalékos hozamot is elérhetett.

A felmérésből az is kiderült, hogy a megkérdezett újoncok 39 százaléka vallotta azt, hogy anyagi kárt szenvedett a világjárványban. A medián átlagéletkoruk 35 év volt. Az új befektetők több mint fele, 54%-a szerint a befektetések elsődleges célja a sürgősségi megtakarítások növelése volt. A tapasztalt befektetők közül csak 28 százalékuk számolt be anyagi kárról a koronavírus járvány alatt. A tapasztalt befektetők nagyobb része hosszútávú befektetési stratégiát követ és nem a sürgősségi megtakarításaik növelése az elsődleges cél.

Az eredmények összhangban vannak a FINRA februári kutatásával. Abból a kutatásból kiderült, hogy a 2020-ban először tőzsdézők több mint kétharmada 45 évnél fiatalabb volt és egyharmaduknak a számlaegyenlege 500 dollárnál kevesebb volt. A FINRA kutatásai alapján a tapasztalatlan befektetők több mint 40%-a volt hajlandó az átlagosnál lényegesen nagyobb kockázatot vállalni.

Kyle professzor szerint sok új szereplő, aki a piac jelenlegi fellendülése alatt látványos hozamokat ért el, összekeveri a szerencsét a tudással. Ez viszont túlzott magabiztosságot és túlzott optimizmust eredményez. Klasszikus hiba amikor megjelenik a „mégis hogyan veszíthetnék” téveszméje.

2020-ban a lakossági befektetők a kereskedési mennyiség 20%-át tették ki, ami nagy aránynak minősül. Egy évvel korábban csupán 10% volt a lakossági kereskedések aránya.

A lakossági befektetőkön kívül mások is optimisták az idei évre nézve. A Goldman Sachs szerint a GDP növekedés 6.6%-os is lehet idén. A becslés 2,5 százalékponttal haladja meg a konszenzust.

Az optimizmus nem gond, a túlzott optimizmus igen. Kyle óvatosságra inti az új befektetőket. A befektetéseket érdemes objektíven értékelni és nem rózsaszín szemüvegen keresztül nézve. Nem érdemes túlzott kockázatot vállalni és tilos olyan pénzt tőzsdére vinni, amelynek az elvesztését nem engedheti meg magának a tulajdonosa.

Forrás: MarketWatch