2024 április 30

Történelmi rekordon a foglalkoztatottság

Minden idők rekordja dőlt meg

Az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) szerdán kiadott jelentése szerint, szezonális kiigazítással számolva, a tavalyi negyedik negyedévben 236,8 millió munkavállaló dolgozott az Európai Unióban, ebből 156,7 millió az euróövezetben. Még soha nem dolgoztak ilyen sokan, minden idők rekordja megdőlt az unióban és az euróövezetben is.

Az Eurostat becslése szerint a 28 tagú unióban, az előző negyedévhez képest, 0,2 százalékkal, éves összevetésben pedig 1,5 százalékkal gyarapodott a foglalkoztatottak száma. A 19 országot tömörítő euróövezetben negyedéves összehasonlításban 0,3 százalékos, éves alapon pedig 1,6 százalékos növekedést mértek.

A harmadik negyedévben, az előző három hónaphoz képest, az eurózónában 0,4 százalékkal, az unióban pedig 0,2 százalékkal emelkedett a foglalkoztatottak száma, éves összevetésben pedig 1,7 százalékos, illetve 1,6 százalékos növekedést mértek.

A tavalyi év egészében az Európai Unióban és az eurózónában is 1,6 százalékkal nőtt a foglalkoztatottak száma, gyorsult az ütem a 2016-ban mért 1,2, illetve 1,3 százalékhoz képest.

Málta vezet

Az országokra bontott statisztika szerint tavaly október-decemberben az előző negyedévhez képest Máltán nőtt a legnagyobb mértékben, 1,8 százalékkal a foglalkoztatottak száma, majd Észtország következik 1,6 százalékkal, Finnország 1,2 százalékkal, Luxemburg 1,1 százalékkal és Lettország 0,9 százalékkal.

Magyarország 0,6 százalékos növekedéssel – csakúgy mint Hollandia és Ausztria – a középmezőnyben volt.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Csökkenést mértek Olaszországban és Lengyelországban, egyaránt 0,3 százalékost, Romániában és Nagy-Britanniában pedig 0,1-0,1 százalékost. Csehországban stagnált a foglalkoztatottak száma.

Éves összehasonlításban is Málta a listavezető a foglalkoztatottak számának 6,1 százalékos növekedésével, majd Észtország következik 5,7 százalékkal, valamint Horvátország 3,8 százalékkal. Magyarország 1,9 százalékos növekedéssel a középmezőnybe került.

A foglalkoztatottak száma éves összevetésben csak Litvániában csökkent, 0,5 százalékkal.

Az ipar nem mutatott ilyen szép számokat

A vártnál rosszabb januári euróövezeti ipari termelési adatok láttak napvilágot szerdán. Az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) szerdán azt közölte, hogy naptári kiigazítással számolva, éves összevetésben, 2,7 százalékkal nőtt az euróövezet 19 tagállamának ipari termelése, a decemberi 5,3 százalékos bővülés után. Elemzők nagyobb, 4,7 százalékos növekedésre számította januárra.

Havi összevetésben a januári ipari termelés 1 százalékkal csökkent, miután decemberben még 0,4 százalékos növekedést regisztráltak novemberhez viszonyítva. Szakértők kevésbé romló, 0,4 százalékos ipari termeléscsökkentés vártak januárra. Az Európai Unió 28 tagállamában januárban éves szint 3 százalékkal nőtt, havi összevetésben 0,7 százalékkal csökkent az ipari termelés.

Januárban, havi összevetésben, a legnagyobb mértékben Portugáliában nőtt az ipari termelés, 2,5 százalékkal, miközben Észtországban 1,9 százalék, Dániában pedig 1,8 százalék bővülést jegyeztek fel. A legnagyobb csökkenés Hollandiában volt, 5,7 százalékkal, majd Románia következett a listán az ipari termelés 2,9 százalékos és Spanyolország 2,5 százalékos csökkenésével.

Az egy évvel korábbihoz képest a legnagyobb mértékben Románia ipari termelése nőtt, 8,5 százalékkal. Észtországban 7,7 százalék, Svédországban pedig 7,1 százalék volt a növekedés. A legerősebb visszaesést Hollandiában mérték, 6,6 százalékot, Máltán 1,7 százalékot, Görögországban pedig 1,6 százalékot.

Az Eurostat adatai szerint Magyarország januári ipari termelése havi összevetésben 1,6 százalékkal, éves összehasonlításban pedig 6,6 százalékkal nőtt.