
Amerikában most a warrant a menő
Nagyot kaszálhatnak azok a Bank of America warrant tulajdonosok, akik az elmúlt években a csupán néhány centet érő értékpapírból bevásároltak.
Nem vicc, 4000 százalék!
Az idén október 28-án lejáró amerikai típusú (vagyis a lejáratig bármikor lehívható) opciós utalvány értéke pénteken elérte az opcióban szereplő 30,79 dolláros kötési árat, így a tulajdonosoknak megnyílt a lehetőségük, hogy lejárat előtt lehívják jogukat és learassák az akár 4000 százalékos nyereségüket a pozíción – mondta Bukta Gábor, az Equilor elemzője.
A kormány eladta
A 2008-2009-es válság derekán a BoA a kormánynak bocsátotta ki a TARP „A” és „B” nevű warrantokat, melyre azért volt szükség, hogy az inszolvens bank likviditási helyzetét stabilizálják és feltőkésítsék – folytatta. Mivel néhány évvel ezelőtt szinte elképzelhetetlen volt, hogy ilyen magasságokba fog emelkedni az árfolyam, az amerikai kormány a piacon értékesítette ezeket a papírokat, melyet elsősorban hedge fundok vásároltak fel.
[extracode type=”ad” id=”in_post”]
A 2016 augusztusában látott 7 centes legalacsonyabb árról péntekig egészen 2,86 dollárra emelkedett egy warrant ára, így jelentős profittal zárhatják pozíciójukat a tulajdonosok – tette hozzá.
Mi is az a warrant?
A warrant (opciós utalvány) egy olyan speciális termék, amely egy vállalat által saját (újonnan kibocsátott) részvényre kiírt vételi opciót testesít meg – magyarázta Bukta Gábor. A warrantnak a call opcióhoz hasonlóan akkor van értéke, ha a kötési ár felett van az azonnali árfolyam.
Létezik belőle amerikai és európai típusú opció is. Ez azt jelenti, hogy az amerikai típusú opció esetében a lejárat előtt is le lehet hívni a warrantot, európai típusú opció esetében viszont csak a lejáratkor.
A warrant lehívása a részvények hígulásához vezet. Ez annak tudható, hogy a vállalat arra vállal kötelezettséget, hogy amennyiben lehívásra kerül a warrant, a vállalat új részvényeket bocsát ki. Ennek következtében mind a részvények darabszáma, mind a közkézhányad megnövekszik a piacon, ez pedig a részvény árfolyamára kedvezőtlenül hat, hiszen a részvények száma növekszik, míg a vállalat értéke változatlan marad.