A bankok bajszát piszkálja a lengyel választások nyertese
Önállóan alakíthatnak kormányt
A választásokon a szavazók részvételi aránya 51,6 százalék volt. Az első exit pollok szerint a 460 mandátumos parlamenti alsóházba, a szejmbe összesen 5 párt jutott be, a PiS 242, a PO 133 mandátumra tett szert. Amennyiben a náluk kisebb tömörülések nem érnek el jobb választási eredményt, a PiS a mandátumok előzetes átszámítása szerint önállóan kormányozhat.
Az első exit pollok szerint a választásokat megelőző felmérésekhez képest magas, 9 százalékos támogatottságot nyert a jobboldali Kukiz’15 mozgalom. A tömörülés vezetője, májusi elnökválasztásokon független jelöltként felfutott Pawel Kukiz rock-zenész vélhetően most is a protesztszavazatokat gyűjtötte be.
Az 5 százalékos bejutási küszöb felett végezhetett még a jobbközép Nowoczesna (Modern) párt, amely a szavazatok 7,1 százalékot érte el, valamint az eddigi kormánykoalíció kisebbik tagja, a Lengyel Parasztpárt (PSL) 5,2 százalékkal.
[extracode type=”ad” id=”in_post”]
A nap vesztesei
Nem érte el a koalíciókra vonatkozó 8 százalékos küszöböt, így a parlamenten kívül maradhat a voksok 6,6 százalékát megszerző Egyesült Baloldal (ZL), amelyet a Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD), a balliberális Te Mozgalmad (TR) és több kisebb baloldali tömörülés alkot. A lengyel politikai színtérről az SLD leköszönésével eltűnhet a posztkommunista baloldal. Feltehetően nem jut be a parlamentbe a 4,9 százalékot nyert jobboldali-populista KORWiN sem.
Nagy feladat vár rájuk
Az előzetes eredmények ismertetése után Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke a párt választási központjában közölte: „kezet nyújtunk mindazoknak, akik meg akarják változtatni Lengyelországot”. Hangsúlyozta, hogy amennyiben megalakul a PiS kormánya, „óriási és hallatlanul nehéz feladatok” várnak rá. Mint mondta, „a jogot gyakorolni fogják, de semmiféle bosszúról nem lesz szó”. Ezzel a PO negatív választási kampánya során tett kijelentéseire reagált, melyek szerint a PiS győzelme esetén megtorlás következik, „felekezeti állammá” alakítják át Lengyelországot.
A PiS elnöke után Beata Szydlo, a PiS kormányfőjelöltje a 2010-es szmolenszki légi katasztrófában elhunyt Lech Kaczynski volt elnökről emlékezett: „az ő útján haladtunk” – jelentette ki. „Alázatosak voltunk a minket körülvevő valósággal szemben, becsületesen dolgoztunk” – mondta, utalva a PiS szakértői hátterének több éves munkájára. A párt egyebek között a kormányzás első száz napja alatt elfogadandó, a lengyel gazdaság serkentésére irányuló törvényjavaslatokat ennek a szakértői gárda segítségével dolgozta ki.
A választások menete
Lengyelországban négyévente tartanak parlamenti választásokat, vasárnap a szejm képviselőin kívül a felsőház, a szenátus 100 szenátorát választották meg.
Hozzányúlnak a költségvetéshez
A lengyelországi választások győztese, a nemzeti-konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) az előző kormány által javasolt jövő évi költségvetés „nagyon alapos” módosítására készül, egyebek mellett 0,39 százalékos különadót vezetne be a bankok számára – jelentette ki vasárnap este a PiS politikusa, Zbigniew Kuzmiuk.
Kuzmiuk, a PiS gazdasági szakértője a párt varsói választási központjában nyilatkozott így, miután az Ipsos közvélemény-kutató intézet az első exit poll felméréseket közölte. Elmondta, hogy pártja törekedni fog arra, hogy már a jövő évtől kezdve bevezessék a bankadót, amely az adott pénzintézmény folyóeszközeinek 0,39 százalékát tenné ki. Kuzmiuk emellett jelezte, hogy pártja a lengyel jegybanktól a gazdaság serkentésére irányuló aktívabb politikát várja el.
Beindítanák a gazdaságot
A PiS az ország fogyasztásának ösztönzésével serkentené a gazdaságot. A gazdasági programja szerint egyebek közt felemelné az adómentes bevételi küszöböt, a kisvállalatok adóját csökkentené, valamint a devizahiteleseknek és a családoknak nyújtott állami támogatásokat növelné. Az ezzel kapcsolatos magasabb állami kiadásokat a vasárnapi választások győztese elsősorban az általános forgalmi adó hatékonyabb behajtásával, valamint a nagy kereskedelmi cégek és a bankok megadóztatásával fedezné.
Az előzetes eredmények szerint a PiS a szavazatok 39,1 százalékát szerezte meg, és önállóan alakíthat kormányt. Az eddig kormányzó Polgári Platform (PO) 23,4 százalékos eredményt ért el, így várhatóan ellenzékbe kerül.