2024 december 27

Rábólintottak a németek a menekültügyi reformra

Gyorsulnak az eljárások

A 630 tagú Bundestagban 600 képviselő szavazott, a kormány előterjesztéseit 475 képviselő támogatta és 68 utasította el. A név szerinti szavazáson 57-en tartózkodtak.

A törvényhozás másik kamarája, a tartományokat képviselő Bundesrat pénteken szavaz a reformról, amelyet a berlini vezetés a tartományi kormányokkal közösen dolgozott ki. Így a Bundestag után várhatóan a Bundesrat is elfogadja majd a csomagot.

A változtatások célja a menedékjogi eljárások felgyorsítása és az elutasított kérelmezők mielőbbi távozásának előmozdítása, a menekült státus megszerzésére esélyes menedékkérők beilleszkedésének támogatása és a menekültügyi rendszer finanszírozásának biztosítása.

Bővítették a biztonságos országok listáját

A Bundestagban elfogadott reform a menekültügyi rendszer legnagyobb szabású átalakítása a legutóbbi – a délszláv háború miatt megindult – nagy menekülthullám révén, 1993-ban bevezetett szigorítások óta. Az új szabályok november 1-jén léphetnek érvénybe.

A biztonságos származási országok körét Albániával, Koszovóval és Montenegróval bővítik. A másik három nyugat-balkáni államot – Bosznia-Hercegovinát, Macedóniát és Szerbiát – már tavaly biztonságos származási országnak minősítették. Ezeknek az országoknak az állampolgárai az esetek csaknem 100 százalékában nem kapnak menekült státust.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Ugyanakkor a besorolás nem menti fel a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatalt (BAMF) a kérelmek részletes, a kérelmezők egyéni, személyes helyzetének tanulmányozásán alapuló elbírálása alól, és a belügyminisztérium szerint nem is gyorsítja lényegesen az eljárást.

A biztonságos származási ország besorolás révén mindössze 10 percet lehet megtakarítani az ügyintézésben, de ennél sokkal fontosabb a besorolás üzenete, az, hogy az adott ország állampolgárainak nem érdemes próbálkozniuk Németországban – érvelt a tárca még a javaslatok előkészítése idején.

Kurzusokat nyitnak

A védelemre nem szoruló embereket a német menekültügyi rendszerbe vonzó úgynevezett rossz ösztönzők kiküszöbölését szolgálja egy sor további új szabály is; csökkentik a készpénz arányát a menedékkérők juttatásaiban és legfeljebb egy hónapra előre fizetik ki, 6-ról 3 hónapra korlátozzák az ország elhagyására kötelező BAMF-határozat felfüggesztésének maximális idejét, és aki nem távozik önként, attól a szállást és az élelmet leszámítva minden juttatást megvonnak, és eltűnését megakadályozandó nem közlik előre, hogy mikor toloncolják ki.

A menekültstátus megszerzésére esélyes menedékkérők beilleszkedését szolgálja, hogy megnyitják előttük az ingyenes nyelvi és integrációs kurzusokat, amelyeken eddig csak a menekültek vagy befogadottak vehettek részt, és szélesítik munkavállalási lehetőségeiket.

A reform új alapra helyezi a menekültügy finanszírozását, a menedékjogi kérelem elbírálásáig fizetett havi 670 eurós fejkvótával a szövetségi kormány átvállalja a menedékkérők ellátásáért felelős tartományoktól a menedékkérők számának és az eljárások átfutási idejének bizonytalanságából fakadó pénzügyi kockázatot, továbbá növelik a szociális lakások építésére és a felnőtt kísérő nélkül érkező kiskorú menedékkérők ellátására, nevelésére nyújtott szövetségi támogatást.

Felszólaltak előtte
A szavazás előtti vitában egy időben mondott beszédet Angela Merkel a Bundestagban, és a kancellár menekültpolitikáját ellenző, a menedékkérők áradatának korlátozását sürgető bajor miniszterelnök, Horst Seehofer a müncheni tartományi gyűlésben (Landtag).