
A pénzügyi hadviselés éve lehet 2015
Erre a legjobb eszköz a pénzügyi hadviselés, amely a tőkepiacokhoz való hozzáférést és a különböző szankciókat alkalmazza a kényszerítő erejű diplomácia során – idézi a Business Insider Ian Bremmer, az Eurasia Group elemzőjének véleményét.
Szankciók és egyebek
A legtöbbet emlegetett példák természetesen az Észak-Koreával, illetve Oroszországgal szemben bevezetett szankciók. Mindazonáltal vannak kevésbé nyilvánvaló elemei is a pénzügyi rendszer fegyverré alakításának. Azon pénzügyi intézmények (főleg európai bankok) ellen is széleskörű intézkedéseket vezethetnek be, melyek segítenek finanszírozni az amerikai szankciók által sújtott nemzetközi szereplőket.
Fontos azonban látni, hogy a pénzügyi hadviselés stratégiájának 3 hátránya is lehet:
1. A legnagyobb rövidtávú problémát a megromló amerikai-európai kapcsolat jelentheti. Európa ugyanis egyre frusztráltabb lehet attól, hogy meg kell fizetnie (az európai bankokkal együtt) az amerikai politika egyoldalúságát – írja Bremmer. Hozzáteszi, az Oroszország és/vagy Irán ellen bevezetett szankciók vissza is üthetnek 2015-ben.
2. A másik fontos probléma az lehet, hogy mások – főleg Kelet-Ázsiában – el fognak kezdeni diverzifikálni az erős dollár miatt. Kína például elég erővel és motivációval rendelkezik, hogy létrehozza a saját intézményeit, miközben a kisebb mértékben dollárban denominált adósság csak tovább komplikálja a helyzetet – mondja Bremmer.
3. A harmadik veszélyforrást az jelenti, hogy a szankciók következtében az amerikai vállalatok egyre nagyobb mértékben kényszerülnek szembenézni a megtorlások kockázataival. Ezen a területen bármi elképzelhető a szabályozásokon keresztül a szerződéses diszkrimináción át a kibertámadásokig. Bremmer meglátása szerint különösen az amerikai pénzügyi szektor lehet a támadások célpontja.
Limitált siker
Végül – bár ezt az elemző nem említi – egyre többen vonják kétségbe a szankciók sikerességét és hatékonyságát. Annak ellenére tehát, hogy a pénzügyi hadviselés kiküszöböli az esetleges közvetlen katonai konfliktusokat, az USA nemcsak kockáztatja politikai kapcsolatainak további bonyolódását, de a stratégiája talán alapvetően is csak limitált sikerre van ítélve.