Hihetetlen megoldások a vízhiány leküzdésére
A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) becslése szerint az emberiség évente 9 billió köbméternyi vizet használ fel. A népesség növekedésével párhuzamosan természetesen több vízre lesz szükségünk, így ez a természeti erőforrás egyre drágább lesz számunkra. A megszerzése is nehézségekkel jár majd, most, a 21. században is több millió ember van, akinek naponta egy mérföldet kell megtennie, hogy vízhez jusson.
A Guardian cikke arra keresi a választ, hogy milyen innovatív technológiák segíthetnek nekünk a jövőben.
1. Hozzunk létre gleccsereket!
A világ édesvízkészletének nagy részét a gleccserek őrzik, 15-ször annyi iható vizet tárolnak, mint a tavak, folyók és a mocsarak együtt. A klímaváltozás miatt azonban a gleccserek zsugorodnak, a kiolvadó víz a folyókon keresztül a tengerekbe áramlik és emiatt értékes édesvizet veszítünk.
Gaia Vice könyvben meséli el egy indiai mérnök, Chewang Norphel történetét, aki a Himalájában, Ladakh tartományában él. Norphel a gleccserből kiolvadó vizet korongokra tereli, ahol megfagy, így hoz létre mesterséges gleccsereket. Az eltárolt vizet fel lehet használni a szárazabb nyári hónapok idején.
2. Fürdő víz nélkül
Ludwick Marishane 17 éves korában napozott a barátaival, amikor egyikük azt mondta neki: miért nem talál fel valaki egy krémet, amit csak rákenünk a bőrre, és nem kell fürdeni. Marishane pedig feltalálta. 2011-ben 22 éves egyetemistaként megalkotta a fürdőhelyettesítő gélt, a DryBath nevű krémet. A krém illóolajokból, bioflavonoidokból és szagsemlegesítő sóból áll. Segítségével egy ember napi 40-80 liter vizet is megspórolhat, ez éves szinten több ezer liter víz. Afrikában, ahol különösen nagy érték az iható víz, több millió ember problémájára jelenthet a krém megoldást.
3. Víztakarékos zuhany
Sokan zuhanyoznak úgy, hogy először megengedik a vizet, de nem állnak be a tus alá, amíg be nem állítják a megfelelő hőfokot. Így az értékes víz rögtön a lefolyóban végzi.
Peter Cullin az ausztráliai Adelaide-ből megalkotta az „ultra hatékony zuhanyt”, amely a fürdés elején visszapumpálja a rendszerbe a vizet. A tus feje teljesítményoptimalizált, állandó a víz áramlási sebessége és beállítja a hőfokot. 1000 db átalakított tusolónál éves szinten több millió liter vizet lehet megtakarítani.
4. Életmentő palack
Áradások idején nagy problémát jelent, hogy hiába van mindenütt víz, mert az nem iható. Michael Pritchardnak is ez járt a fejében, amikor a tíz évvel ezelőtti cunamiról szóló híradásokat nézte. Ezután alkotta meg az életmentő palackot.
A palackba bármilyen vizet – akár piszkosat is – lehet tölteni, van benne ugyanis egy 15 nanométeres membrán, amely megtisztítja a folyadékot a baktériumoktól és vírusoktól. A találmányt azóta már használják például a hegymászók és a brit katonák Afganisztánban.
5. Esőcsináló lézerek
James Pollard Espy amerikai meteorológus az 1840-es években kísérletezett azzal, hogy tüzet gyújtott a nyugati partoknál, és figyelte, hogy lesz-e belőle eső a keleti parton. Aztán az 1950-es években szintén Amerikában kísérleteztek felhők létrehozásával. Manapság pedig lézereket vetnének be a tudósok.
Az ötlet alapja az, hogy a lézer impulzusai előidéznék az atmoszférában a jég szublimációját, majd a keletkező gőz sűrűsödését. Így felhők képződnének, amelyekből csapadék esne. A Meteorológiai Világszervezet a közelmúltban megvitatta a technológia nyújtotta lehetőségeket, egyelőre aszályos időben alkalmaznák csak az eljárást.
6. Összecsukható WC
A WC a szennyvíz egyik forrása. Egy-egy alkalommal akár 7 liter vizet is felhasználhatunk. Két diák a Huddersfield Egyetemről erre a problémára keresett megoldást. Megalkották az összecsukható WC-t, az Iota-t. A Iota olyan, mint egy mozgatható tál. Használat után fel kell emelni egy részét, a mozgás segítségével 2,5 liter víz is elég az ürítéshez. A feltalálók szerint ezzel a megoldással akár 10 ezer liter vizet is megtakaríthatunk fejenként.
7. Szivárgás ellenőrzése
Nagyon sok otthonban a pazarló WC-k, zuhanyzók és csöpögő csapok miatt rengeteg vizet veszítünk. Sokkal nagyon gond azonban, hogy amíg a víz eljut az otthonokba, addig is rengeteg elszivárog belőle.
2010-ben fejlesztették a Zonescan Alpha nevű szoftvert, amely egy automatikus ellenőrző rendszer része és riasztást küld, ha valahol szivárgást észlel. A német közműszolgáltató cég, az Albstadtwerke már sikerrel alkalmazza az egész hálózatán. állításuk szerint több mint kétmillió liter vizet spóroltak meg így.
8. Napelemes víztisztítás
A legnagyobb vízhiánnyal a forró éghajlati övezet országai küzdenek, nekik lehet megoldás Deepika Kurup találmánya, amellyel 2012-ben az akkor 14 éves lány elnyert egy fiatal tudósoknak alapított díjat. A találmánya napenergiát használ fel a víz megtisztításának kémiai folyamatához.
Két vegyszer – titán-oxid és cink-oxid – napfény hatására olyan hidroxil gyököket termel, amelyek megtámadják és elpusztítják a baktériumokat. A folyamattal fertőtlenítik és ihatóvá teszik a vizet. Kurup szerint a zöld technológia biztonságos, költséghatékony és gyorsan telepíthető.