2025 május 09

Csapdában az európai jegybankárok

Bár a „kötvénykirályként” elhíresült Bill Gross befektetési igazgató távozása a Pimco alapkezelőtől máig nem csituló hullámokat vetett, valójában az Európai Központi Bank „mesebeli” eszközvásárlási programja határozhatja meg az előttünk álló időszakot. Hogy mitől mesebeli? Nos, olyanok a jegybankárok, mint a Mátyás király feladványát megoldó lány, aki hozott is ajándékot, meg nem is.

Adott is, meg nem is

Mario Draghi ekb ecb 120906Jó hír a piacoknak, hogy az EKB két évre elkötelezte magát az eszközvásárlási program mellett, továbbá az is kedvező, hogy ez számos eszközosztályt felölel – hangsúlyozta Kiss Mónika, az Equilor Befektetési Zrt. senior elemzője, hozzátéve: ugyanakkor nem igazán jó hír, hogy csak lassan csöpögtetik a pénzt, ráadásul, a görög és a ciprusi papírok vásárlását szigorú garanciához kötik.

Azt is észre kell venni – folytatta -, hogy a program csupán a fedezett és az eszközfedezetű kötvényeket érinti, míg a piac arra számított, hogy az államkötvények is újra sorra kerülnek. Továbbá a befektetők konkrét vásárlandó keretösszegeket is vártak (200 milliárd eurós vásárlás volt a konszenzus), ehelyett csupán általános leírásokat kaptak.

Deflációs spirál/csapda

Keresletcsökkenés esetén, mint például a mostani recesszióban, a tényleges kibocsátás csökken a potenciálishoz képest. Emiatt a termelők nem tudnak árat emelni. Ilyen esetben kamatvágással sem élénkíthető a kereslet, mert a kamat már zérus. A depressziós, majd deflációs gazdaságban kinek van kedve költekezni, és ki akarna termelő beruházásokkal kockáztatni? Elvégre, holnap minden olcsóbb lesz. Az elhalasztott kereslet tovább növeli a deflációt, az még jobban gyengíti a keresletet és így beindul a deflációs spirál. Vegyük észre, hogy épp ezt a csapdát elkerülendő tartotta mesterségesen magasan a jegybankból kiáramló pénz mennyiségét az amerikai Fed. Nagy kérdés, hogy mi változik, ha vége lesz az amerikai “ingyen pénz” időszakának, illetve az Európai Központi Bank hogyan tud megbirkózni ugyanezzel a gonddal.

Ezzel függhet össze, hogy amíg az ABS (kötvénnyel vagy hitellel fedezett értékpapírok) piac 4 év után élénkülni kezdett, addig a német állampapír piac negatívan reagált. Az euró kisebb megugrások után erősödéssel reagált a hírekre a tegnapi kereskedésben.

Szimbolikus lépés

A nagy befektetési házak elemzői az EKB lépésének jelzésértékére hívták fel a figyelmet. Fontosnak tartják, hogy az EKB ezzel a szimbolikus lépéssel is elismeri, hogy fenyegető veszély a recesszió és a defláció. Annál is inkább, mert a 0,05 százalékos betéti kamat a 80-as évek Tokióját és a deflációs spirál előszobáját idézi.

Az európai bankok közelgő stressz-tesztje miatt, október 25-ig nemigen várhatunk ennél agresszívebb lépést a jegybankároktól.

Joggal számíthatunk arra, hogy az EKB defláció ellenes elkötelezettsége beépül a piaci várakozásokba, erősítve a vásárlóerőt és gerjesztve a jelenleg nagyon nyomott szinten álló inflációt.