
Erősödött az amerikai fogyasztói bizalom
Hétéves csúcson a bizalom
Az alindexek közül a jelenlegi helyzet megítélésére vonatkozó mutató hétéves csúcsra ugrott, utoljára 2007 júliusában találták ilyen kedvezőnek a gazdasági környezetet a fogyasztók. Kissé romlottak viszont a jövőbeli fogyasztói, illetve a középtávú inflációs várakozások.
A Reuters/Michigan hangulatindexe a Conference Board gazdaságkutató intézet indexe mellett a legfontosabb mutató az amerikai hazai össztermék fő alkotóeleme, a lakossági fogyasztás változásának megbecsüléséhez.
Az átfogó fogyasztói hangulatindex augusztus hónapra – akárcsak júniusban – 82,5 pont lett a júliusi 81,8 pont után. Elemzők enyhe romlást, 80,1 pontot vártak.
Az augusztus közepén nyilvánosságra hozott előzetes eredmények még azt mutatták, hogy romlott kissé és ezzel kilenc havi mélypontra süllyedt a fogyasztói bizalom. Az index előzetes értéke 79,2 pont volt a 82,5 pontos elemzői konszenzussal szemben.
Kedvezőek a kilátások
Richard Curtin, a felmérés vezetője úgy véli, hogy a fogyasztói bizalom hóvégi felpattanása az amerikai gazdasági kilátások kedvező átértékelésének köszönhető. Az aktuális helyzet megítélését számszerűsítő almutató hétéves csúcsra, 99,8 pontra emelkedett a júliusi 97,4 pontról, kissé magasabbra a 99,5 pontos elemzői várakozásoknál.
A felmérésnek a jövőbeli kilátások megítélésére vonatkozó mutatószáma viszont sorban a negyedik egymást követő hónapban csökkent, 71,3 pontra a júliusi 71,8 pontról. Elemzők rosszabb adatra, 67 pontra számítottak.
Az egy éves időtávú inflációs várakozás 3,2 százalékra esett a júliusi 3,3 százalékról, míg az öt-tízéves időtávú inflációs várakozás 2,9 százalékra emelkedett 2,7 százalékról.
Kevesebb jutott a pénztárcába
Júliusban a személyi jövedelmek szezonális kiigazítással 0,2 százalékkal növekedtek az előző havihoz képest az Egyesült Államokban, szemben az elemzők által várt 0,3 százalékos növekedéssel és lényegesen kisebb mértékben az előző havi 0,5 százalékos növekedésnél.
A személyi jövedelmek júniusi növekedésének mértékét felülvizsgálat után 0,4 százalékról 0,5 százalékra emelte a BEA. Májusban 0,5, áprilisban 0,4, márciusban pedig 0,6 százalékkal nőttek a személyi jövedelmek az Egyesült Államokban.
A személyes kiadások szezonális kiigazítással júliusban a várt 0,2 százalék növekedés helyett 0,1 százalékkal csökkentek az előző havihoz képest. Júniusban 0,4 százalékkal növekedtek a személyes kiadások.