2025 május 24

Olcsóbban kapnak hitelt a magyar diákok

A Diákhitel2 esetében továbbra is 2 százalékos kamat hárul az ügyfelekre, a fennmaradó részt az állam vállalja kamattámogatás formájában.

A kedvező kamatfeltételek a finanszírozási politikának, a csökkenő kamatkörnyezetnek, valamint a törlesztő ügyfelek fizetési fegyelmének köszönhető – mondta el a vezérigazgató.

Biztos finanszírozás

Forrásokat továbbra is a pénz- és tőkepiacokról vonnak be az állam kezességvállalása mellett, rövid lejáratú készenléti hitelek és hosszú lejáratú kölcsönök formájában kereskedelmi bankoktól, magyar és nemzetközi speciális finanszírozó intézményektől, illetve nyilvános kötvénykibocsátásokon keresztül.

Az Európai Beruházási Bankkal 2005 óta tart az együttműködés, és a rendelkezésre álló hitelkeret 50 százalékát szokta lehívni a Diákhitel Központ. 2010 óta a Magyar Fejlesztési Bank a tulajdonosi jogok gyakorlójaként szintén fontos forrásszerzési lehetőséget biztosít. A kötvényprogramokban az Államadósság Kezelő Központ a legfontosabb partnerük.

Növekszik az ügyfelek tábora

A Diákhitel felvehető összegei a 2014/15-ös tanév I. félévében is változatlanok lesznek: a szabad felhasználású Diákhitel konstrukciónál a fő szabály szerint havi 15 és 50 ezer forint közötti összeg igényelhető, egy félévre akár 250 ezer forint; míg a kizárólag képzési díjra fordítható Diákhitel2 felvehető összegének maximuma az adott képzésre meghirdetett önköltségi díj.

felsőoktatás hallgatók diákok 1303072013-ban 8371 Diákhitel1, és 5064 Diákhitel2 szerződést kötöttek, a folyósított összegek 2, 6 milliárd és 3 milliárd forint volt – mondta el Lovas Attila vezérigazgató-helyettes. A célzott kamattámogatás az első hitelkonstrukciónál 654 millióba, a másodiknál 158 millióba került az államnak.

Az ügyfelek száma már közelít a 350 ezerhez, ebből tízezer fő vette igénybe a Diákhitel2-t, a növekedés dinamikája kis mértékben csökkent 2012-höz képest. A hitelfelvételre jogosultak 20 százaléka élt a lehetőséggel. Egyre többen igényeltek hitelt az egyetemeken elérhető hallgatói rendszereken (ETR, Neptun) keresztül. Ez az egyik leggyorsabb és legkényelmesebb módja az igénylés benyújtásának.

Mit tudnak a pénzügyekről?

A Kutatóközpont Kft a Diákhitel megbízásából felmérést készített a 15-19 évesek pénzügyi tájékozottságáról és gondolkodásmódjukról, az eredményeket Székely Levente igazgató foglalta össze. A fiatalok 38 százaléka nem tartja magát tájékozottnak, míg 21 százalékuk igen. A diákok többsége a szülőktől és a családtagoktól szerez pénzügyi információkat.

Megtakarításaikat nagyrészt otthon tartják vagy folyószámlán. A legtöbb ismerettel a forint-euró árfolyamáról és a banki szolgáltatásokról rendelkeznek, az állampapírok kamatairól, az értékpapírokról és a tőzsdéről tudják a legkevesebbet.

Igyekeznek a törlesztéssel

Lovas Attila elmondta, hogy 128 ezer szerződést már lezártak, így az ügyfelek egyharmada már visszafizette hitelét. Nagyon jó adatnak számít, hogy 3 százalék alatti a nem fizető ügyfelek aránya. Ha valaki fél évig, egy évig nem fizeti a hitelét, akkor az ügyet átadják az adóhatóságnak, amely elkezdi a behajtási eljárást, eddig 12 ezer diákhitelt adtak át a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársainak. A legtöbb esetben azonban igyekeznek közös megoldást találni a problémára.

Bugár Csaba hangsúlyozta, hogy nagyon sokan élnek az előtörlesztés lehetőségével, mintegy 170-180 százalékkal többet fizetnek be az ügyfelek a kötelezettségükhöz képest. A befizetések már akkorák, hogy teljes mértékben fedezik a központ költségeit.

Mivel az első nagyobb számla mellbevágó élmény a fiatalok számára, ezért motiváltak a hitel mielőbbi visszafizetésében. A központ nagy hangsúlyt fektet a jövőben is a felelős és tudatos hitelfelvételre, ezért folytatják középiskolai tájékoztató programjukat, és a honlapon külön rész foglalkozik a hitel kockázataival.