
Újratárgyalnák a Norvég Alapok elosztását
Az államtitkár annak kapcsán szólalt meg, hogy az Ökotárs Alapítvány szerint az EGT/Norvég Alapok kezelését koordináló és felügyelő brüsszeli Finanszírozási Mechanizmus Iroda (FMO) igazgatója arról tájékoztatta Lázár Jánost, hogy a magyar kormány szerveinek nincs ellenőrzési joga a Norvég Civil Támogatási Alap (NCTA) felett.
Lesz vizsgálat!
A kormány sajnálatosnak tartja a levelet és remélik, hogy nem a norvég kormány álláspontját tükrözi, hanem csak egy túlbuzgó EU-s bürokrata véleménye – fogalmazott az államtitkár
A Norvég Alap nem karitatív magánadomány, hanem az Európai Unió, illetve Norvégia, Izland és Lichtenstein hivatalos megállapodása arról, hogy utóbbi országok – amelyek nem tagjai az uniónak, de részesülnek a közös piac előnyeiből – miként tudják az EU által nekik biztosított kedvezményekért cserébe az egyes tagországok fejlesztéseit támogatni. E nemzetközi megállapodás szerint ennek a pénznek a jogosultja Magyarország összes állampolgára, tehát közérdek felügyelni, hogy valóban az összes állampolgár érdekében lettek a források felhasználva – mondta Giró-Szász András kormányszóvivő.
A kormány úgy látja, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) a vonatkozó törvények alapján jogosult azoknak a pénzeknek a felhasználását vizsgálni, amelyeket össztársadalmi érdekek mentén osztanak szét. Bár a Norvég Alap 12 támogatott területéből csak 3 működik az állam hatáskörén kívül, a hivatal vizsgálata az összes célterületre kiterjed. A 3 hónapos vizsgálat lezárulta után lesz lehetőség a norvég kormánnyal újratárgyalni az együttműködés jövőbeli formáját – hívta fel a figyelmet az államtitkár. Csepreghy szavai szerint igyekeznek minél előbb lezárni az ügyet.
Az államtitkár az uniós fejlesztési pénzek elosztásával kapcsolatban azt mondta, hogy az uniós állásfoglalás után a minisztériumoknak 22 nap áll majd rendelkezésükre, hogy megtegyék észrevételeiket. Ezzel kapcsolatban is a kérdés gyors lezárására törekszik a kormányzat, de konkrét időpontot nem mondott a politikus.
Május óta húzódik a milliárdok ügye
Május elején Norvégia, Liechtenstein és Izland a Norvég Alapok további magyarországi kifizetéseinek felfüggesztéséről döntött, mert kifogásolták, hogy 2014. január elsejével a magyar kormány az alapok forrásainak és programjainak lebonyolításával az állami tulajdonban lévő Széchenyi Programiroda Nonprofit Kft.-t bízta meg. A finanszírozók ezt a megkötött egyezmények megszegésének nevezték.
A magyar fél akkor azt kérte, hogy a felfüggesztést terjesszék ki arra a három alapra is, amelyek civil szervezeteknek szánt pénzeket folyósítanak. Ezek a források Magyarországra az Ökotárs Alapítványon keresztül érkeznek.
Csepreghy Nándor május 21-én jelentette be a Kehi-vizsgálatot. Akkor azt mondta: az átfogó vizsgálat célja az, hogy tisztázzák, az elmúlt hetekben felmerült magyar kormányzati gyanú megáll-e, miszerint a Norvég Alap hazai felhasználásakor áttételesen politikai szervezeteket, vagy hozzájuk szorosan kötődő civil szervezeteket támogattak.