2025 május 07

Nehezebben kötnek üzletet az európai cégek Kínában

A kamara által megkérdezett több mint 550 cég kétharmada szerint az elmúlt két évben érezhetően nehezedett az üzletkötés Kínában. A gazdaság lassulása, az árak és a bérek folyamatos növekedése, az erősödő verseny mind negatív hatással van a teljesítményre. A korábbi évekhez hasonlóan továbbra is nehéz képzett munkaerőt találni, az európai cégek egyenlőtlen bánásmódban részesülnek, vagyis előnyt élveznek a helyi konkurens vállalatok és ezért piacralépési nehézségekbe ütköznek – sorolja a vállalatok leggyakoribb panaszait a jelentés.

Emiatt a Kínában lévő európai cégek mindössze kétharmada tudott nyereséget elkönyvelni 2013-ban, miközben ez az arány 2010-ben még 74 százalék volt. Éves bevételét a vállalatok kevesebb mint 60 százaléka tudta növelni tavaly, 2010-ben ugyanakkor még 78 százalék.

Továbbra is fontos piac a kínai

A cégek a jövőt illetően is mind borúlátóbbak: iparágon belüli növekedésre 2008 óta a legkevesebben, 70 százalékuk lát esélyt a következő két évben.

A kínai piac továbbra is stratégiai jelentőségű marad, az azzal kapcsolatos elvárások ugyanakkor mind szerényebbek – állítja a jelentés. Új beruházásai elsődleges célpontjául ma már csak a cégek egyötöde látja Kínát, a következő év során 60 százalék tervezi tevékenységének bővítését, miközben tavaly még csaknem 90 százalékuk nyilatkozott így. Kínai cég felvásárlását a tavalyi 41 után az idén a cégek mindössze 17 százaléka tervezi – olvasható ki a statisztikákból.

Talán a kormány lépni fog

A kínai kormány reformjaitól a vállalatok fele vár változásokat, a cégek másik fele ugyanakkor szkeptikus maradt a tervekkel kapcsolatban.

A külföldi cégek számára igazi változást a jogi környezet javítása, a belső kereslet fellendítése, egyenlőbb verseny, a korrupció visszaszorítása és a környezetvédelmi szabályok fokozott betartatása jelentene – vélték a megkérdezett európai vállalatok.