2025 május 18

Jogtalan volt az adó, mégis kockázatos visszakérni

Kockázatot jelent számukra, hogy a jogosulatlannak ítélt adó-visszaigénylést 50% bírsággal is sújthatja az adóhatóság. Dr. Békés Balázs, a Ryan Magyarország vezetője szerint a különadóval érintett magánszemélyek közös fellépése lehet a megoldás a sikeres visszaigénylésre.

Több fórum is elkaszálta a jogszabályt

Az Emberi Jogok Európai Bírósága szerint a 2010-ben elfogadott, 98%-os különadót bevezető jogszabály sérti a tulajdon védelméhez való jogot, a döntés azonban csak a strasbourgi bírói fórum elé vitt ügyekre vonatkozik. Az Alkotmánybíróság is több esetben elkaszálta a jogszabályt: utoljára idén februárban azt állapította meg, hogy az nemzetközi kötelezettségvállalásba ütközik. Az adót előíró szabály alkalmazhatóságát viszont csak a folyamatban lévő bírósági ügyekben tiltotta meg.

adó_sxcA legtöbben vita nélkül fizették be a 98%-os különadót és nem pereskedtek az állammal a pénzükért. Ők ezért egyelőre kirekedtek az adó-visszatérítésből és annak ellenére nem kapják vissza a pénzüket, hogy már minden létező fórum kimondta a különadó jogellenességét.

Az érintettek bizonytalanságát csak fokozza, hogy az adóhatóság nem adott még arról tájékoztatást, hogy értelmezése szerint az Alkotmánybíróság döntése alapján visszajár-e a befizetett összeg azoknak is, akik nem pereskedtek. Akik az adót jogvita nélkül fizették be, futhatnak most a pénzük után: maguknak kell fellépni, ha a befizetett összeget vissza akarják szerezni.

Kockázatos az egyéni fellépés

Az egyéni fellépés azonban kockázatot is hordoz, hívja fel a figyelmet Dr. Békés Balázs a vezető globális adótanácsadó cég, a Ryan magyarországi és közép-kelet-európai régiójának vezetője. „A jogosulatlannak minősített adó-visszaigénylést az adóhatóság 50%-os adóbírsággal sújthatja, így az is előfordulhat, hogy a jogorvoslatot kérő nem csak a pénzét nem kapja vissza, de még bírságot is fizethet” – mondta el Békés Balázs.

adminisztracio_birosag_130520Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a jogalkotó a törvény módosításával is bezárhatja az utat az adó-visszaigénylések előtt. A különadó mértéke, a 2014. január 1-től hatályos módosítás szerint, 75%-ra csökkent. Bár az még kérdés, hogy ez kiállja-e Strasbourg próbáját, előfordulhat, hogy a jogalkotó a csökkentett adómérték alkalmazását kiterjeszti a 2010-től 2013-ig terjedő időszakra is. Emiatt is fontos, hogy az érintettek még azelőtt cselekedjenek, hogy a jogorvoslati lehetőségeket a jogalkotó beszűkíti.

Közösen egyszerűbb lenne

„A Ryan Magyarország a 98%-os adóval sújtott magánszemélyek közös fellépését javasolja az ügyben, mert az egyéni jogorvoslatnál hatékonyabb és biztonságosabb eljárást biztosíthat. Bár az ilyen egységes fellépésnek nincs kiforrott hagyománya Magyarországon, több adóhatósági jogvita példája is azt mutatja, hogy a nagyszámban megindított eljárás és azok egységes koordinációja az adóhatóságot is arra kényszerítheti, hogy egységesen kezelje a kérdést és megoldást találjon az ügy lezárására” – mondta el Békés Balázs.