2025 július 27

Nincs irány Amerikában

A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 16 572, az S&P 500-as mutató 1893, a technológiai részvények Nasdaq Composite indexe 4281 ponton állt nyitáskor. A Quaestor elemzői nyitás előtt kiadott összefoglalójukban kiemelték, hogy az amerikai külkereskedelmi mérleg februári deficitje öt havi csúcsra bővült, a mérleghiány 7,7%-kal 42,3 milliárd dollárra nőtt a tél utolsó hónapjában. A deficit növekedését a kőolaj, utasszállító gépek, valamint az ipari termékek csökkenő exportja okozta, ezzel szemben az USA behozatala 0,4%-kal nőtt februárban. Az Egyesült Államok kivitele 1,1%-kal 190,4 milliárd dollárra mérséklődött, míg az import 232,7 millió dollárra növekedett.

Többen kértek segélyt

A hat hónapos mélypont elérése után a vártnál nagyobb mértékben emelkedett az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma a múlt héten a tengerentúlon. Az új segélykérők száma 16 ezerrel 326 ezerre emelkedett, míg a két héttel ezelőtti értéket ezer fővel 310 ezerre korrigálták le, ilyen alacsonyan szeptember 7-én volt utoljára az érték. A múlt hétre vonatkozóan az elemzők 319 ezerre való emelkedést becsültek.

Az egyszeri hatásokat jobban kiszűrő, ezáltal a munkaerő-piaci folyamatokat jobban tükröző négyhetes mozgóátlag minimális emelkedést mutat csak, 319 500-ra módosult. A tartós munkanélküliek száma 22 ezerrel 2,836 millióra nőtt.

Marad az alacsony kamat

A mai nyilatkozatában John Williams a San Franciscói Fed elnöke úgy fogalmazott, hogy a kamatemelés leghamarabb 2015 második felében kezdődhet. Fontosnak tartotta továbbá, hogy az esetleges kamatemeléseket csak fokozatosan lehet végrehajtani, ügyelve a gazdasági stabilitásra.

A Fed-kormányzó szerint az USA gazdaságának jelenlegi és jövőbeli helyzete, valamint a történelmi normák egyaránt megkövetelik az alacsony irányadó kamatszint fenntartását egy bizonyos időre. A kamatemelés megkezdésére csak 2015 második félévében kerülhet sor, amely akár 2016 végéig is eltarthat, mire 2% körüli emelik a rátát.

Létszámleépítés a Boeingnél 

A Boeing bejelentette, hogy 300 fővel csökkenti dolgozói létszámát az 1300 dolgozót számláló ausztrál részlegüknél. Ez a divízió felel a repülőgép gyártó 787-es modell vezérsíkjainak gyártásáért és összeszereléséért. A cég közleménye szerint az elbocsátások az év végével kezdődhetnek. A gyártóhoz kapcsolódó másik hírből kiderült, hogy a Boeing 1,3 milliárd dollár értékű üzletet szeretne nyélbe ütni Dél-Koreával, melynek értelmében 4 üzemanyagtöltő gép leszállítására szerződne.

Darabolják a Google-t

A Google részvényeinek feldarabolását jelentette be tegnap, így a mai nap már eszerint kezdődik meg a kereskedés. A keresőóriás így egy „C” részvénysorozatot is bevezet, így az „A” sorozat tickere GOOGL-ra módosul, míg a „C” kapja az eddigi GOOG tickert. A részvényárfolyam is megfeleződik.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.