
Bővülhet még az offshore-lista
Nehéz a kutatás
A Miniszterelnökség helyettes államtitkára elmondta: a 2007 óta támogatásban részesült cégek közül 276-nál derült ki, hogy offshore hátterű vállalkozások állnak mögöttük különböző tulajdonosi láncokon keresztül, és hozzátette, hogy így már csaknem teljes a feketelista.
Jelezte, hogy további 2000 cég ellen folyik még vizsgálat, amelyeknél „többszörös külföldi tulajdonosi láncokat kell visszafejteni”, és az is bonyolítja a vizsgálatokat, hogy bizonyos országokban „nehéz a cégnyilvántartási adatokban kutakodni”. Ezek az ellenőrzések még néhány hetet igénybe vehetnek – mondta Csepreghy Nándor, hozzátéve, hogy ez tovább emelheti a 15-20 milliárd forintos visszakövetelt támogatási összeget.
Vissza kell fizetni a támogatást
A cégek ellen szabálytalansági eljárás indul, erről a jövő héten kapnak értesítést az illetékes szervezetektől. Amennyiben fellebbeznek, akkor egy jogi eljárás indul, amelyben bizonyíthatják, hogy nem éltek vissza a közösségi forrásokkal. Ha ez nem sikerül, akkor azonnal vissza kell fizetniük a támogatási összeget – hívta fel a figyelmet a helyettes államtitkár.
Csepreghy Nándor emlékeztetett arra, hogy tavaly, első körben azon cégek neveit hozták nyilvánosságra, amelyek nem tettek eleget nyilatkozattételi kötelezettségüknek, most pedig azokat, amelyek megbuktak a vizsgálaton. Az első körös cégek ellen már korábban eljárás indult, van is olyan cég, amely már visszafizette a közösségi forrást.
Novemberben indult a sztori
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség novemberben nyilvánosságra hozta az átláthatósági nyilatkozatot vissza nem küldő cégek listáját, az érintett 700-750 cég vagy szervezettel szemben megkezdték az elállási eljárásokat.
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.