
Aggodalmak az olajpiacon
A kínai adatra csökkent az olaj
A vártnál gyengébb kínai makroadatot követően esésnek indult az olaj árfolyama, a távol-keleti ország gazdasági teljesítményének csökkenése erősítette az olajfogyasztás visszaszorulásával kapcsolatos befektetői aggodalmakat.
Az amerikai WTI olaj jegyzése közel fél dollárral gyengült a mai kereskedés alatt, a kurzus már a 101 dolláros hordónkénti szint közelében mozog. A ma hajnali kínai adatközlés nem rengette meg a Brent olaj árfolyamát, továbbra is 108 dollár alatt ingadozik szűk tartományban.
Immár 6 hónapja folyamatosan csökken a HSBC által publikált kínai feldolgozóipari beszerzési menedzser index a ma hajnalban közzétett jelentés szerint. A felmérésből kiderült, hogy 48,1 pontról 48,0 pontra esett vissza a világ második legnagyobb gazdaságának feldolgozóipari aktivitása márciusban, s már 3 hónapja van a gazdasági növekedést jelző 50 pontos határérték alatt. A piaci becslések a 48,1 pont megtartását várták. Ezzel szemben javulást mutat a hivatalos beszerzési index, mely 50,2 pontról 50,3 pontra emelkedett, a várt 50,1 pontra történő zsugorodással szemben. A lehangoló hírek tovább erősítik azokat a várakozásokat, melyek szerint a kínai kormány élénkítheti a gazdaságot. Emellett Kína a világ második legnagyobb olajfogyasztó állama, így a gazdasági teljesítménnyel kapcsolatos adatközlések befolyásolhatják az olaj árát is.
A piaci szereplők várakozása szerint az amerikai olajkészletek ismételten emelkedhettek a múlt hét folyamán. A kőolajkészletek 385 millió hordóra bővülhettek, míg a benzinkészletek vélhetően 2 millió hordóval estek az elmúlt héten. A dízel és a fűtőolaj készletei 300 ezer hordóval zsugorodhattak.
A májusi szállítású WTI olaj jegyzése jelenleg 101,1 dollár körül mozog hordónként. A szintén májusi szállítású Brent olajjal 107,5 dolláron kereskednek.
Nem talál magára a sárga nemesfém
Továbbra is a Fed márciusi közleménye a meghatározó az arany árát illetően, a jegybank elnökének tegnapi beszéde nem rengette meg a nemesfém árfolyamát.
Az arany immár hét hetes alacsony szint közelében ingadozik. A jegyzés a mai kereskedés alatt beesett az 1280 dolláros unciánkénti szint alá is, jelenleg kismértékű erősödést mutat.
A Fed elnöke, Janet Yellen tegnap tartott beszédében a munkaerőpiacra helyezte a hangsúlyt a kamatemeléssel kapcsolatos várakozások helyett. Yellen szerint az ország lakosainak jó része megszenvedte az elmúlt hat év recessziós környezetét. Sok család megtapasztalhatta, mit jelent elveszíteni a munkáját, és milyen nehéz új állást találni. A jegybank elnöke továbbá kiemelte, hogy folytatják gazdaságbővítő programjukat az ország stabilizálásának érdekében. A márciusi 19-i közleményétől eltérően Janet Yellen úgy fogalmazott, hogy az irányadó kamatszint egy ideig még biztosan 0% körüli szinten marad.
Visszaesett a távol-keleti fizikai nemesfémvásárlások szintje is, a sanghaji aranytőzsde (Shanghai Gold Exchange) forgalma kéthavi mélypontra esett tegnap.
A világ legnagyobb aranykészleteivel rendelkező SPDR befektetési alap készletei 3,89 tonnával zsugorodtak tegnap, ilyen nagymértékű csökkenésre február 19-e óta nem volt példa.
Az azonnali szállítású arany árfolyama a délelőtt derekán 1286,9 dollár körül ingadozitt unciánként. A júniusi szállítású nemesfémmel 1286,8 dolláron kereskedtek.
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.