2025 július 20

Nem aggasztja a jegybankárt a gyenge forint

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának két tagja szavazott februárba az alapkamat szinten tartásáról. Egyikük Pleschinger Gyula volt, aki szerint indokolt az óvatosság, tekintettel Magyarország nagy külföldi kitettségére.

Vonzó a forint, de a kockázatok nőnek

Az MNB Monetáris Tanácsa 15 bázisponttal 2,70 százalékra, újabb történelmi mélypontra csökkentette a jegybanki alapkamatot február 18-ai ülésén. Az alapkamat kevesebb mint a felére csökkent azóta, hogy 2012 augusztusában – 7 százalékról – enyhítési ciklusba kezdett a jegybank.

alapkamat201402

Pleschinger Gyula a hírügynökségnek azt mondta, hogy az MNB Monetáris Tanácsának legtöbb tagja szerint az erős fundamentumok az alacsonyabb hozamok és a bizonytalanság növekedése ellenére vonzóvá teszik a forintot a befektetők számára. A kamatdöntés szempontjából kisebbségben lévő két tag viszont úgy vélte, hogy sebezhetőségünk növekszik, azaz a kockázatok szaporodnak.

A hangulatromlás sebezhetővé teszi Magyarországot

Pleschinger Gyula emlékeztetett arra, hogy az ukrán válság híreire a forint vehemensebben reagált, mint a térség vagy a legtöbb feltörekvő ország devizája.

forint deviza pénz árfolyam 130912Pleschinger Gyula szerint Magyarország legnagyobb kitettsége a szomszédos Ukrajnával szemben az OTP Bank ukrán leánycége és a gázimport. Azt mondta, hogy a folyó fizetési többlet és Magyarország erős finanszírozási képessége támogatja a forintot, a jelentős külföldi kitettség – az államadósság 62 százaléka külföldi kézben van – azonban Magyarországot különösen sebezhetővé teszi bármilyen hangulatromlás során.

A jelenlegi árfolyamszint nem okoz fejfájást a jegybanknak

Miközben az MNB-nek nincs árfolyamcélja, Pleschinger Gyula úgy véli, hogy a forint jelenlegi árfolyamszintje nem okoz fejfájást a jegybanknak. Hozzátette: egy „kibírhatatlan” volatilitás aggodalmat keltene, de ezt a gondolatot nem bontotta ki.

Pleschinger Gyula nem bocsátkozott találgatásokba azzal kapcsolatban, hogy az MNB milyen kamatdöntést hoz a legközelebbi, március 25-ei kamatdöntő ülésén. Azt mondta ugyanakkor, hogy a kamatdöntés után nyilvánosságra kerülő inflációs jelentésnek tekintettel kell lennie az ukrán válságra mint kockázati tényezőre.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.