
Megviselte az orosz gazdaságot a rubel gyengülése
Elvira Nabiullina elmondta, hogy a rubel idei gyengülése 0,5 százalékponttal növelte az inflációt, de megvan a kockázata annak, hogy ez a mérték tovább nőjön. Az első félév végére 5,8-6,1 százalékos éves inflációval számolnak.
Az orosz központi bank vezetője szerint tavaly 0,3-0,5 százalékpontos mértékben hatott a pénzromlásra a rubel gyengülése. Az orosz nemzeti valuta idei árfolyamának dinamikájára a belső gazdasági tényezőkön, a gazdaság fejlődésének alakulásán kívül az orosz szövetségi tartalékalap, valamint az Európai Központi Bank politikája, a kínai gazdaság fejlődési üteme, valamint a kelet-ázsiai ország pénzügyi szektorának kockázatai és a világpiacok helyezet is hatni fog.
Elvira Nabiullina úgy vélte, hogy a rubel jelenleg kissé alulértékelt, de hozzátette, hogy még korai lenne arról beszélni, mikor kezd majd erősödni az orosz fizetőeszköz.
Jelentősen lelassult idén az orosz gazdaság
Az orosz jegybank elnöke azt is közölte, azért mérsékelték a korábbi 3 százalékról 1,5-1,8 százalékra GDP-növekedési várakozásukat, mert az orosz gazdasági növekedés az idén továbbra is alapvetően a belső fogyasztásra épül, a lakossági jövedelmek viszont mérsékelten emelkednek, és a lakossági fogyasztói hitelek növekedése is lassul.
Az orosz gazdasági növekedés 2013-ban jelentősen lelassult. A GDP a kormány által év közben többször is visszafogott előrejelzésénél is kisebb mértékben nőtt. Alekszej Uljukajev orosz gazdaságfejlesztési miniszter január 24-én közölte az adatokat, amelyek szerint az orosz hazai össztermék (GDP) 1,4 százalékkal nőtt tavaly a 2012. évi 3,4 százalék után.
Az orosz gazdaságfejlesztési tárca tavaly több alkalommal rontott gazdaságnövekedési előrejelzésén. Eredetileg 3,6 százalékos bővüléssel számolt, novemberben már csak 1,5-1,6 százalékossal. A korábban jegybanki alelnökként dolgozó Uljukajev vezette minisztérium az idei évre 2,5 százalékos gazdasági bővülést vár.