
Már az utcán is folyik a bérvita Szegeden
A demonstráción mintegy négyszázan vettek részt, sok dolgozó a cégcsoport formaruháját viselte, kezükben szakszervezeti zászlókat lobogtattak, és egy „Szociális párbeszédet akarunk, nem diktátumot” feliratú transzparenst feszítettek ki. Dombi Jenő, a Démász Szakszervezet elnöke azt mondta, a tüntetéssel szeretnék elérni, hogy érdemi párbeszéd alakuljon ki a menedzsment és az érdekképviselet között a munkavállalókat érintő legfontosabb kérdésekben.
Követelések
A szakszervezet képviselői petíciót juttattak el menedzsmenthez, ebben az érdemi szociális párbeszéd mellett követelték a munkahelyi balesetben elhunyt vagy súlyosan megsérült dolgozók, illetve családjaik helyzetének rendezését, a balesetek okainak teljes körű kivizsgálását, az átszervezések és leépítések miatt kialakult fokozott munkahelyi stressz kezelését, a munkavédelmi szabályok maradéktalan betartását és a munkakörülmények javítását.
Fokozatosan romlik a helyzet
Az elmúlt évben a cég dolgozóinak létszáma több mint 17 százalékkal, 1200 alá csökkent – a munkavállalók túlnyomó többsége a kedvező juttatások miatt, önként döntött a távozás mellett – , az elvégzendő munka mennyisége azonban nem lett kevesebb, sőt bizonyos területeken nőtt is – hangsúlyozta az érdekképviseleti vezető. Megítélése szerint a menedzsment egyre nagyobb és nagyobb terhet ró a munkavállalókra, helyzetük fokozatosan romlik, ugyanakkor a tulajdonos a hálózatba egyre kevesebb pénzt fektet.
A cégvezetés a rezsicsökkentések mellett is a pénzügyi eredmény szinten tartását tartja a legfontosabbnak, holott még a válság legsúlyosabb időszakában sem fordult elő, hogy veszélyben forgott volna a csoport nyereségessége – mondta Dombi Jenő.
Idén már nem lesz létszámleépítés
Az EDF Démász vezetése és az érdekképviseletek között, mint ahogy eddig is, továbbra is folyamatos párbeszéd zajlik az aktuálisan felmerülő témákban. Az áramszolgáltató témában kiadott közleménye szerint az elmúlt félévben tizenöt alkalommal ültek le a felek a tárgyalóasztalhoz. A menedzsment a felvetődő kérdések tárgyalásos rendezése mellett elkötelezett. A jelenleg érvényes kollektív szerződést az EDF Démász vezetése elismeri, nem kívánja felmondani, és nem tervezi, hogy az abban foglalt béren kívüli juttatások körét csökkenti.
A korábbi egyeztetések alapján a 2014-es bérek alakulásáról csak az ágazati bértárgyalások befejezése után kezdődhetnek el a tárgyalások. Az idén a menedzsment nem tervez további létszámcsökkentést. Az EDF Démász – ahogy eddig is, a jövőben is a – biztonságos villamosenergia-szolgáltatást tartja elsődleges feladatának, ami egyszerre jelenti a munkabiztonsági szabályok betartását, és a fogyasztók biztonságos áramellátását – áll a közleményben.