
Mitől fáj a befektetők feje?
Van úgy, hogy még vidáman süt a nap, de már hasogat az ember feje, mert közeleg a hidegfront. Vajon a tőzsde parkett felett is hamarost befelhősödik az ég? Ki tudja? Csak annyi bizonyos, hogy az S&P 500 cégei közül 330 jelentett eddig, s 76 százalékuk a vártnál is jobb eredményről, míg 66 százalékuk a várakozásokat meghaladó árbevételről adott számot. Látszólag, tehát minden rendben.
Így volt ez az előző negyedévben, s az azt megelőzőben is. Szinte brókeremlékezet óta, de a Lehman Brothers csődön innen már egyértelműen az a játék, hogy a tengerentúli cégek menedzsmentje rendre nagy reményekkel kezdi a negyedévet. Később itt-ott elejtett sunyi warningokkal (a profit korábban várttól elmaradó alakulására történő figyelmeztetésekkel) csendes betlivé szelídítik a valójában soha be nem mondott ultit. Hogy a végén a bankot adóból kártyapartnerré avanzsált Fed kedvező lapjárásának köszönhetően mégis csak megugorják az időközben földre ejtett lécet.
Mégis van a levegőben valami utószezoni hangulat. Januártól kicsit „durcázik” a Fed, már nem keni számolatlanul a lapokat, sőt, minden hónapban vékonyodik a csoda pakli. És úgy tűnik, az elemzőknek is fő egy kicsit a feje, a befektetők meg irányt keresnek. Elég a favorit LinkedInre utalni, amit csúnyán beadtak a gyorsjelentés után az esti kereskedésben. Vagy a Sony árfolyamára tekinteni, amely úgy mozog, mintha ugróköteleznének vele.
Egyedi sztorik – szektorális gondok
A Fed magatartása a legszembetűnőbb változás, hiszen megkezdődött a QE kivezetése, s ugye korában éppen a likviditás bőség hajtotta a felelőtlenség felé a vállalati menedzsmenteket – mondta Blahó Levente, a Raiffeisen elemzője. Hozzátéve: eddig majdnem mindegy volt, hogy melyik cég, mit jelentett, úgyis emelkedtek az árfolyamok. Tavaly már azzal lehetett 30 százalékot keresni, ha valaki megvette a vezető részvényindexek valamelyikét. Nos, ez ebben az évben valószínűtlen várakozás.
Átfogó, komoly problémákat mégsem vetett fel egyelőre a mostani gyorsjelentési szezon – folytatta. Egyedi negatív sztori, persze, akad pár. De ebből még nem érdemes messze menő következtetéseket. Például a Twitter esetében észre kell venni, hogy a papírt tavaly vezették a parkettre, s ez volt az első tőzsdei gyorsjelentés. De a Sony esetében is van egyedi történet: régóta szenved a cég, a PC piac összeomlása miatt kivonulnak a számítógépgyártásból. Megint más sztori a Linkedin, ami az elmúlt hónapokban kiemelkedően teljesített, ám a magas értékeltség felhúzta az eredményvárakozásokat, amit nem tudott beváltani a gyorsjelentés. De az IPO-ba beszállt befektetők türelme kifizetődő lehet, ahogy azt a Facebook esetében is láthattuk.
Vannak azután az obligát szektor gondok, mint a pénzügyi ágazatban a kártérítések, az IT-szektorban a gyors technológiaváltások, amire nem reagálnak elég gyorsan a fogyasztók. A virtuális szektor pedig elsősorban attól szenved, hogy mindenki (Twitter, Facebook, Linkedin) ugyanazt a felhasználói kört célozza, vagyis egymás elől halásszák le a piacot.
Ami a csövön kifér
Mindenesetre, a menedzsmentvárakozások most is optimisták. 4 százalékos profitnövekedésre és az árbevétel 3,7 százalékos bővülésére számítanak az esztendő második negyedévében a cégek. Talán nem is ok nélkül, hiszen a pénzszóró helikopter még nem tért vissza a bázisra. Bár hónapról hónapra szűkítik a szórófejet, de még mindig annyit szórnak, amennyi a csövön kifér.
A tőzsdei prognózisalkotást egyébként is érdemes olyan óvatosan kezelni, mint az időjárás jelentést. Jobb ha a napernyőt és az esernyőt is készenlétben tartjuk.