Még fújható a Richter lufi
A Richter ugyan megalapozatlannak nevezte és cáfolta a piacon terjedő pletykát, miszerint tengerentúli partnere, a Forest Labs felvásárolná a magyar gyógyszercéget. Mégsem mehetünk el szó nélkül egy olyan parkett hiedelem mellett, amely a január hatodikai 4250 forintos lokális mélypontról a szerdai 4851 forintos 4 éves csúcsig hajszolta a kurzust. Másfél hét alatt 600 forintos, 14-15 százalékos emelkedés. Nem semmi! Vajon itt a vége?
Ez a „sztori” teljesen légből kapott – mondta Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője, emlékeztetve: elegendő fellapozni a Richter alapszabályát, amelyből kitűnik, hogy egyetlen tulajdonos sem szavazhat 25 százaléknál nagyobb erővel.
Mi sem gondoltuk, hogy a „felvásárlási sztori” megvalósulhat – mondta Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője, hozzátéve: annak ellenére sem, hogy azt a piac kész tényként kezelte az elmúlt másfél héten.
Miért is nem?
A felvásárlás ellen szól, hogy az állam még mindig 25 százalékos befolyással bír. Bár a tavaly decemberben újratöltött átváltoztatható kötvényeket elvileg fel lehet vásárolni, ám ennek birtokában sem automatikus a részvényhez jutás. Azt legfeljebb kérvényezni lehet a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnél. És ugyan miért engedne a kérésnek magyar állam?
A Richter menedzsment kormányokon átívelően bizonyította legendás lobbi erejét. Továbbá azt sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a jelenlegi adminisztráció által kivetett szektorális különadók talán még a gyógyszeripart érintették a legkevésbé. Arról már nem is szólva, hogy ha az ellenséges felvásárló mégis dülőre jutna a magyar kormánnyal, vajon a két nagy intézményi tulajdonos – a brit Aberdeen és a norvég Skagen – hajlandó lenne-e átadni az együttesen szintén 25 százalék körüli részesedését egy stratégiai befektetőnek.
Lehet még ebben szusz!
Az a legérdekesebb, hogy minden ésszerű megfontolás ellenére is tovább dagadhat a Richter lufi. Hiába zárult le az MSCI sztori. Mit sem számít, hogy az indexkosárba való visszakerülés után már nem várható többletkereslet. Hiába lóg a levegőben második hónapja a Cariprazine sorsa, miután a tengerentúli törzskönyvezés menete megtorpant. És hiába került szédítően közel az árfolyam 2005-ös történelmi csúcsa (5079 forint). Pár napig még lehet levegője az emelkedésnek.
A Richter tengerentúli partnere, a Forest Labs ugyanis kedden teszi közzé gyorsjelentését. Ekkor szóba kerülhet az originális anti-pszichotikus szer, a Cariprazine piacra dobásának tervezett időpontja. Miként pont kerülhet a „felvásárlási sztori” végére is. De addig szabad tere lehet a spekulációnak.
Egy stabil blue chip
Tágabb horizonton a Richtert segítheti a többi hazai blue chip gyengélkedése. Az OTP torkán akadt devizahiteles mentőcsomag, a Magyar Telekom osztalékának szétolvadása és a Mol-vezér horvátországi gyanúsítottsága. Azok a befektetők, akik a BUX index tavalyi lemaradását igyekeznek behozni csak a Richterért nyúlhatnak. De a biotechnológia térnyerésére játszó spekuláció is a Richter vétel mellett szólhat.