2025 július 23

Kiméletlenül pusztítja az élő szervezetet a TR4 gomba

Az ügy mára ott tart, hogy a kutatók az ötvenes évekből, Panama néven ismert betegséghez hasonló pusztítás veszélyére figyelmeztetnek. Akkoriban Közép-Amerikából indult el a betegség, később elterjedt egész Dél-Amerikában, elpusztította az ültetvények java részét.

Nincs semmilyen ellenszer a kórokozó ellen

Most egy ilyen járvány újra éledésétől tartanak a tudósok. A védekezés meglehetősen nehéz. A megismételt veteményezés nem segít, hiszen a kórokozók akár harminc év múltán is ott lapulhatnak a föld alatt, akármikor támadásba lendülhetnek. A holland Wangeningeni Agráregyetem szakértője, Gert Kema a minap úgy nyilatkozott a Spiegel című hetilapnak: ha ez a gomba továbbra is így terjeszkedik, a világ banántermelése valóban súlyos veszélybe kerül.

A TR4 ugyanis egy olyan gomba fajta, amely ellen jelenleg semmiféle ellenszer nincs. A hagyományos növényvédő szerek nem használnak az agresszív kórokozó ellen. Ez a gomba a földben él, megtelepszik a gyökérvégeken, behatol az élő növényi szervezetbe. Felborítja a növény víz- és tápanyagháztartását, amely következtében a banánfa végül elfonnyad, elszárad.

A kórokozó miatt Fülöp sziget banántermelése évente hét százalékkal csökken. Ez következett be korábban Kínában, Malajziában és Indonéziában. Ezekben az országokban számos ültetvényt felszámoltak már miatta. Mióta felütötte a fejét, a kár nagysága a félmilliárd dollárt közelíti.

Lassan, de kitartóan terjeszkedik a gomba

A fertőzésveszély azonban egyre kiterjedtebb területeket érint. A TR4 gomba tevékenységét a közelmúltban  Jordániában is észlelték, s a szakértők szerint, csak idő kérdése, mikor üti fel a fejét Afrikában és Dél-Amerikában. A Homstead-i Florida Egyetem növény patológus professzora a minap arra hívta fel a figyelmet: főként a nagy területen működő ültetvények nyújtanak jó feltételeket a pusztító gomba szaporodásához. Annál is inkább, mivel semmilyen permetezőszer nem áll rendelkezésre a gomba elpusztításához. Lassan, de kitartóan terjeszkedik a betegség.

Egyre inkább aggódnak az olyan nagy banán konszernek, mint a Chiquita, a Dole, Del Monte vagy az ír Fyffes.  A Chiquita szóvívője a minap Brüsszelben már óriási veszélyről beszélt. Az érintetettek jelenleg azon fáradoznak, hogy közös védekezési stratégiát dolgozzanak ki a termelőkkel, a kutatóintézetekkel, a ,,karantém” hatóságokkal, hogy meggátolják a gomba átterjedését a dél-amerikai kontinensre.

A Dole és a Chiquita közösen támogatja a holland Wangeningeni Agráregyetem kutatóprogramját. A Chiquita ugyanakkor új, rezisztens banánfajták telepítésével is foglalkozik Tajvanon. Ez azonban meglehetősen hosszú folyamat lesz, hiszen jelenleg egyetlen olyan banánfajta van, amely ellenáll a TR4 fertőzésének. Ezt a fajtát azonban gyakrabban kell újra telepíteni, ami a költségek növekedéséhez vezet. Ausztrál szakértők most azzal kísérleteznek, hogy laboratóriumi körülmények között, géntechnológia segítségével állítsanak elő rezisztens banán növény fajtákat.

Félmilliárd ember élelme és megélhetése veszélyeztetett

Bármilyen furcsa, a banán a világ egyik legnépszerűbb gyümölcse.  Évente több mint 10 milliárd angol font értékben vásárolnak banánt. Statisztikák szerint a rizs, a búza és a kukorica után a banán a legtöbbek által fogyasztott élelmiszer.

Földünkön csaknem félmillárd ember számára jelent a banán és termesztése élelemforrást és megélhetést. A TR4 által lassan fenyegetetté váló latin-amerikai  országokban ez a gyümölcs az első számú exportcikk. A nemzetközi banánkereskedelem 75 százaléka a maroknyi, zömmel amerikai, illetve multinacionális óriáscégek (a Dole, a Del Monte, a Chiquita, a Fyffes és a Noboa) kezében összpontosul.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.