Elmarad a Mol-INA-találkozó
A Hina nem hivatalos információi szerint a horvát kormány azért döntött a pénteki találkozó elhalasztása mellett, mert a Mol nem fogadta el, hogy a tárgyalás témája az INA horvát olajcég vezetési modelljének megváltoztatása legyen. Ez pedig ellentétes a szeptember 18-i első találkozón elhangzottakkal, amikor megbeszélték, hogy a következő téma az INA vállalatvezetése lesz.
Szollár Domokos, a Mol magyarországi kommunikációs igazgatója elmondta: „a Mol hivatalosan nem kapott semmilyen tájékoztatást a tárgyalások esetleges felfüggesztéséről vagy elhalasztásáról. A horvát médiában olvastuk mi is ezt az információt, ezért nem kívánjuk kommentálni.”
A hírügynökségnek nyilatkozó kormányközeli forrás nem tájékoztatott arról, hogy a vezetési modellről szóló tárgyalás visszautasítása Horvátországra nézve értelmezhető-e nyomásgyakorlásként, miután Zágráb európai elfogatóparancsot adott ki Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója ellen, aki az Interpol vörös listájára is felkerült. A gyanú szerint Hernádi 10 millió euró kenőpénzt fizetett Ivo Sanader volt horvát miniszterelnöknek azért, hogy az INA irányítási jogai a Molhoz kerüljenek.
A Poslovni dnevnik horvát gazdasági lap internetes oldalán szerda este jelentetett meg hírt arról, hogy elmaradnak a tárgyalások a két fél között. A lap információi szerint a horvát fél a korábban megbeszéltek szerint járt el és a szeptemberben rögzített menetrendnek megfelelő témáról kívánt tárgyalni. Akkor abban is megállapodtak, hogy addig nem kezdenek új témába, amíg az előzőt le nem zárták – emlékeztetett a Poslovni dnevnik.
A horvát kormány szerint az első megbeszélendő téma ezek alapján az INA irányítási modellje lenne, egészen pontosan az, hogy a vezetési struktúrát összhangba hozzák a gazdasági társaságokról szóló horvát törvénnyel. A Mol viszont – a lap szerint – olyan témákat javasolt, amelyekre csak a negyedik vagy ötödik találkozón kellene sort keríteni.
Év végéig várhat a Mol
A Mol és a horvát kormány egymás közötti tárgyalással próbálja rendezni a vitát (az első ilyen találkozó szeptember 18-án volt), de a Hina felidézi, hogy az elmúlt hetekben a két fél kölcsönösen az egymásnak tett ígéretek megszegésével vádolta meg egymást.
A Jutarnji List című zágrábi napilap szerint a magyar fél az INA stratégiai fejlesztéséről kívánt tárgyalni, mert szerintük az fontosabb, mint az irányítási modell megváltoztatása.
Egyes értékelések szerint a Mol csupán az év végéig kész tárgyalni az INA-ról, ha addig nem születik megállapodás a horvát kormánnyal, akkor a magyar olajvállalat eladja INA-részesedését – írta a Jutarnji List. Ez a forgatókönyv viszont további gondokat okozhatna a horvát kormánynak, mert Zágrábnak nincs pénze a részvények megvásárlására. Amennyiben pedig egy – várhatóan – orosz cég vásárolná meg az INA-részesedést, a horvát félnek velük kellene tovább egyeztetnie az irányítási modell megváltoztatásáról, ami Zágráb számára semmiképpen sem jó.
A Standard & Poor’s októberi elemzése szerint a Mol INA-részesedésének csökkentése jelentősen szűkítené a Mol-csoport tevékenységének földrajzi kiterjedtségét, és ellentétben állna a magyar cég korábbi terjeszkedési stratégiájával. Az INA adja a Mol-csoport összesített tartalékainak és termelésének 36-38 százalékát, emellett a csoport két olajfinomítóját (Rijekában és Sisakban) is a horvát cég ellenőrzi.