
Arany: közbeszól a kínai gorilla
Update1 (CET 09:53) : A COMEX aranyár 1310 USD/uncia szinten áll az európai kezdés után, ami csupán 3 dollárral került a csütörtöki zárószint alá. Ázsiában szűk árfolyamsávon belül kereskedtek, inkább eső, konszolidációs irányban. Természetesen a legutóbbi emelkedés profitját sokan kiveszik, így kénytelenek lezáró short pozíciót nyitni. Komolyabb növekedést az 1331-es szint felett történő zárás után tudok elképzelni.
A COMEX tőzsdén a decemberi határidős aranyár 22 dolláros emelkedés után a pánikszerűen lezárt shortok eredményeként 1310 dollár körül zár. A dollár értéke is csökkent, de az aranypiac erősödése önmagában sokkal jelentősebb volt.
ARANYVÉLEMÉNY
A „kínai gorilla” váratlanul alapvetően meghatározta csütörtökre az aranyár irányát. Ez a mozgás
Kína júliusi kereskedelmi adatainak közzététele után alakult ki, mivel a hatalmas ország kereslete alapvetően meghatározza az alapanyagok árát. Így például a a világ legnagyobb fogyasztójaként a réz fontja (kb fél kilója) 9 centtel emelkedett, ami 2,7 % és a zárásra visszaemelkedett a június eleji 3,26 dolláros szintre. A külföldi elemzők gyakori hablatyolásától szerencsére megkíméltem olvasóimat
Kína lassulásának elemzésétől, így most is azt nyugtázhatjuk, hogy megmarad a gorilla étvágya az alapanyagokra. Így például a rézimport mennyisége, mint az ipari fém igen jellemző adata, egy évre visszatekintve 12 %-ot, júniustól pedig 8 %-ot emelkedett. A májusi csúcs 3,40 dollár volt, amit simán elérhet, mivel alapvetően megváltozik a vélekedés a kínai gazdaság kilátásairól.
A teljes kínai export júliusban 5,1 %-ot emelkedett, összehasonlítva 3,1 %-os júniusi eséssel ( a szakértők konszenzusa +2,8 % volt). Az
import 10,9 %ot emelkedett a júniusi 0,7 %-os esés után (konszenzus: 1,3 %).
Az aranyár emelkedése is a kínai adatnak köszönhető, egyrészt a várható növekvő kereslet miatt, továbbá kisebb részben a dollár gyengülése miatt (lentebbi grafikon). A csütörtöki áremelkedés nemcsak újra meghaladta az 1300-as határt, hanem felülemelkedett az 1306-nál található 55 napos mozgóátlag fölé, amelyet sok programozott számítógép vételi jelzésként értelmez. Közelít a 75 napos mozgóátlag 1328-as szintjéhez.
Később az USA által közzétett, a múlt héten újonnan benyújtott munkanélküli segélyek száma 333 ezer volt, kicsit túllépve az előző heti 328 ezer főt, ami nem igazán kedvező adat a FED szempontjából.
Az aranyár napi grafikonja (lentebb) tulajdonképpen kiegyenlített kereskedést mutatott Ázsiában és Európában, de az igazi emelkedés a korán kelő amerikaiak bekapcsolódásától, CET szerint mintegy 13 órától számítható. Hosszú ideje figyelem, hogy ekkorra tehető az amerikaiak bekapcsolódása, ami alapvetően meghatározza a kereskedés irányát.
Csekély mértékben javuló európai adatok is megjelentek, a német kereskedelmi mérleg júniusi szufficitje 16,9 milliárd euró (május:13,6 ).
Az aranyár szerdai pár dolláros emelkedését még nyugodtan minősíthettük egy konszolidációnak a lefelé történő menetben hat napi folyamatos csökkenés után, mivel folyamatosan nyomasztja a piacot a FED esetleges pénzügyi ösztönzést karcsúsító új monetáris politikájának lehetősége. Az eddigi kötvényvásárlás havi 85 milliárd dollár értékben táplálta az aranyár emelkedését a QE 3-nak ismert program keretében.
Az USA kereskedelmi deficitje júniusban a várt 43,5 milliárd dolláros deficit helyett 34,2 milliárd dollár lett (május: 44,1milliárd dollár), alapvetően egy jobb hangulatot alapozott meg a hétre.
A Commerzbank elemzése szerint Kína kihasználta a korábbi aranyár esést és Hong Kongon keresztül az előző évi mennyiség két és félszeresét importálták, 104 tonnát.
Kína tehát alapvető meghatározója marad az aranyárnak, második tényezőként, a FED monetáris intézkedési után. Csütörtökön tehát a kínai gorilla helyzete vált meghatározóvá, lehet, hogy ideiglenesen.
ARANYÁRTÁBLÁZAT
NAPI ARANYGRAFIKON
HETI ARANYGRAFIKON
HAVI ARANYGRAFIKON
EUR/USD DEVIZAPÁROS JEGYZÉSE