
Javulás jöhet Nyugat-Európában
A kereskedés kezdete előtt mintegy másfél órával a határidős indexek azt vetítik előre, hogy a londoni tőzsde fő mutatója, az FTSE-100 0,3 százalékkal, a frankfurti DAX-30 index 0,5 százalékkal, a párizsi CAC-40 pedig 0,6 százalékkal emelkedik a piacnyitást követő percekben. A piacokon folytatódik a szokásos találgatás, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed mikor és mekkora elánnal kezdi meg kötvényvásárlási programjának leépítését, amelynek keretében jelenleg havi 85 milliárd dollár olcsó pénzt önt a gazdaságba.
Ebből a szempontból különös figyelem övezi a kora délután esedékes amerikai adatot az első ízben munkanélküliségi segélyért folyamodók számáról, mert a Fed korábban a munkanélküliség alakulásától tette függővé monetáris politikájának alakítását. A hét elején a Fed több magas rangú tisztségviselője is utalt rá, hogy a bank esetleg már szeptemberben elkezdi visszafogni a kötvényvásárlásait, mert olyan jók a gazdaság kilátásai. Szerdán csatlakozott hozzájuk Sandra Pianalto, a Fed clevelandi tagbankjának elnöke, aki azt mondta: ő személy szerint kész lenne megkezdeni a program lebontását, ha a munkaerőpiac a mostani, javuló pályán halad.
Európában megkezdődött a szabadságolási főszezon, a tőzsdéken igen csekély a forgalom, ezért nagyobb árfolyam-ingadozások sem zárhatók ki. Szerdán gyengén zártak az európai piacok. Az FTSE-100 1,41 százalékkal, a DAX-30 0,47 százalékkal, a CAC-40 0,15 százalékkal csökkent.
Kínából kedvező hír érkezett, az import júliusban 10,9 százalékkal emelkedett az előző havi 0,7 százalékos csökkenéssel és az elemzők által várt mindössze 1,3-2,1 százalékos növekedéssel szemben, ami a gazdaság felgyorsulását ígéri. Ez fellendítette az ázsiai piacok többségét. A hongkongi Hang Seng index 0,8 százalékos, a Shanghai Composite Index 0,5 százalékos, a koreai Kospi pedig 0,6 százalékos erősödést jelzett a kereskedés utolsó harmadában. A tokiói Nikkei-225 viszont a kezdeti emelkedés után csaknem 1,4 százalékkal esett, miután a japán jegybank nem helyezett kilátásba további stimuláló intézkedéseket, és a Fed politikája körüli bizonytalanság miatt a jen mint menedékvaluta erősödött.