2025 május 17

Arany a várható kamatemelkedés környezetében

A COMEX augusztusi határidős aranyár nem mutatott lényeges elmozdulást szerdán, a FED FOMC kétnapos ülése után sem, mivel 4 dolláros csökkenéssel 1323 dollár/uncia szinten zárt.

ARANYVÉLEMÉNY

Az USA reálkamatának emelkedése az aranypiacra ható tényezők közül csupán az egyik, különösen azért, mert egyes fejlődő országbeli piacokon az arany jóval jelentősebb szerepet játszik (Kínában, Indiában) – tette közzé az Arany Világtanács (World Gold Council).

Mivel a Federal Reserve várhatóan karcsúsítja a kötvényvásárlással történő pénzteremtését és lassan befejezi az ultralaza pénzpolitikáját, az állampapírok hozama megugrik. Az általános vélemény szerint amennyiben az USA kamatai megnőnek, ezzel megnövekszik az aranytartás összehasonlítható költsége (mert az aranyba fektetett tőke nem hoz kamatot a kötvénnyel ellentétben). Újabb kutatásában a WGC kifejti, hogy számos ipari felhasználója van a nemesfémeknek, amelyek keresletét a kamatemelés nem érinti. A kutatás megemlíti, hogy az aranyár meghatározó tényezői egyre inkább globalizáltak és egyre kevésbé függnek a nyugati országok gazdasági tényezőitől.

A reálkamatok emelését nem biztos, hogy a USÁ-n és az Európai Unión kívül mások is követik. Lehetséges, hogy a gazdasági dinamika és ciklus a világ más részein eltérhet az USA –beli helyzettől, amikor ez megtörténik. Korábbi időszakokban, mint 2005-06 között az USA reálkamatai megemelkedtek, emellett a feltörekvő országokban, amelyekben nagyobb gazdasági és jövedelem növekedés volt, növelték az arany iránti keresletet.

Nemcsak az aranytartásnak emelkedik a látszólagos költsége ( a kötvényhez képest), hanem ez más eszközöké is, úgymint a részvények vagy az ingatlanok esetében is felvethető a versengő befektetések kérdése összehasonlítva a kötvényekkel vagy a bankbetéttel. Az, hogy az arany nem kamatozik, nem jelenti azt, hogy nincs hozama. Néha az arany persze nulla nyereséget hoz, azonban a WGC statisztikája szerint 1975 óta az átlagos havi értékemelkedése 0,6 %, illetve az éves hozama 7,5 % volt.

Az arany jobban teljesít alacsony reálkamat környezetében (azokban a hisztorikus időszakokban, amikor negatív volt a reálkamat), mert ilyenkor 1,5 %-ot hozott havonta, de mérsékelt reálkamat időszakokban (1 és 4 % között) a havi aranyhozam 0,7 % volt. Ezt a hosszú idősorok egyértelműen alátámasztják. Amikor azonban a reálkamat 4 % fölé emelkedik, úgy az aranyhozam havi mínusz egy százalékra vált.

Emelkedő reálkamat időszakát vizsgálva az arany havi hozama 0,3 %, míg csökkenő időszakban az arany havonta derék 0,8 %-ot hoz. Míg emelkedő reálkamat környezetében nem zavarja különösebben a befektetőket, akik tőkenyereség érdekében tartanak aranyat, érzékenyebbek viszont akik kockázati tartalékként tartják. Az arany kisebb hozama növekvő és magas kamatkörnyezetben válik érzékennyé, például 2003 és 2006 októbere között az USA reálkamat a mínusz 1% -ról  majdnem 3 %-ra emelkedtek, azonban az arany az időszakban összesen 60 %-os nyereséget hozott.

Számos befektető kiindulópontja, hogy az arany esett a nyolcvanas években, és a mostani aranykereslet bizonyítja, hogy az arany és a reálkamatok valamilyen módon összekapcsolódnak., azonban fennállnak különbségek is. Az infláció a hetvenes években magasabb volt mint 2001 után, az USA dollár deviza értéke vegyesen alakult a 70-es években, de kifejezetten csökkenő volt 2001 után, emellett az arany szempontjából egyre jelentősebb a fejlődő országokból érkező kereslet, így az aranykereslet és aranykínálat globálisan kezd eloszlani..

Igaz az, hogy egy magasabb reálkamat környezet általában nem tekint barátin az aranyárra, de a kutatási alapadatok vegyesek és más változó tényezők hatásának alakulását is figyelembe kell venni, mint például az USA dollárét. Jelenleg nem tudhatjuk, hogy a magasabb reálkamat mit eredményez az arany számára, mivel számos tényező hat áralakulására, különösen a fejlődő piacok. Ez egy olyan végső összetevője az aranypiacnak, amely alátámasztja, hogy az amerikai reálkamat közvetlen hatása az aranyárra visszaszorulóban van.

A pénzpiaci elemzők már előre látják, hogy az USA dollár erősödni fog, amint a FED normalizálni kezdi monetáris politikáját, és ez az erősebb dollár sértheti az aranyár alakulását, mivel az alapvető mutatója dollárban van kifejezve. Amennyiben a dollár szeréről gondolkodunk, két tényezőt kell kiemelni. A dollár talán emelkedhet a fejlett devizákkal, különösen az euróval szemben, de eshet a fejlődő országok devizájával összevetve. Másrészt a dollár vásárlóértéke igencsak lecsökkent az elmúlt évtizedben. Reál vásárlóerejét tekintve a dollár az elmúlt 40 évben jócskán leértékelődött, lépésről lépésre. Rövidtávon talán emelkedhet értéke, de hosszabb távon a hatalmas költségvetési deficit és a FED hatalmasra duzzadt mérlege (amely a gazdaság fenntartásához volt szükséges) lesz az ára annak, hogy a dollár ereje eltűnik. Közép- és hosszútávon olyan közgazdasági környezetre számítanak, amelyben számos feltörekvő ország pénzneme egyre nagyobb szerepet fog játszani (kínai juan), és a fejlett országok devizái is egyre fontosabb szerepet töltenek be.

ARANYÁRTÁBLÁZAT

NAPI ARANYGRAFIKON

 

HETI ARANYGRAFIKON

 

HAVI ARANYGRAFIKON

 

EUR/USD DEVIZAPÁROS JEGYZÉSE

 

Az FOMC nyilatkozat a dollárt gyengülés felé nyomta szerda este.